Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2005 – geografia rozszerzona – arkusze maturalne

Egzamin maturalny z geografii na poziomie podstawowym składał się z 16 stron, na których umieszczonych było 40 pytań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było zdobyć 100 punktów. Zdający na napisanie egzaminu mieli 120 minut. Egzamin rozszerzony był częścią drugą, rozwinięciem poziomu podstawowego.

Pierwsze dwa zadania dotyczyły długości dni oraz wartości temperatury w zależności od pory roku. Za zadanie 42 można było uzyskać 4 punkty. By to osiągnąć  trzeba było wykonać poprawnie  cztery polecenia odnoszące się do fragmentu pamiętnika.

Oprócz głównego arkusza, matura składała się również z załączników. Na podstawie pierwszego z nich przedstawiającego rozmieszczenie opadów atmosferycznych na kuli ziemskiej należało rozwiązać zadanie 42. Niezbędna do rozwiązania zadania była również znajomość surowców występujących w Polsce, typów wydm oraz wybrzeży morskich. W zadaniu 49 przedstawiono obrazek warstw gleby. Uczniowie musieli dopisać poniektóre nazwy poziomów, określić typ genetyczny gleby oraz strefę klimatyczną, w której takie gleby występują.

Podobnie jak w poziomie podstawowym należało wykazać się znajomością konfliktów na świecie (zadanie 52).

Występowały również zadania dotyczące zmian strukturalnych w rolnictwie, zjawisk społeczno-gospodarczych we współczesnym świecie.

Dwa ostatnie zadania (70 i 71) dotyczyły analizy załączników dołączonych do arkuszy. Przedstawiały one obszary ekologicznego zagrożenia w Polsce, oraz tereny w Polsce zagrożone powodzią.

Arkusz maturalny online:

 

 

Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook