Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2010 ? biologia rozszerzona ? odpowiedzi do arkuszy

Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym składał się z 34 zadań na 16 stronach, na ich wypełnienie maturzyści mieli 150 minut, a liczba punktów do uzyskania wynosiła 60. Zadania były podzielone ze względu na punktacje na te, za które można było zdobyć 3, 2 lub 1 punkt. Najczęściej pojawiały się zadania za 2 punkty, stanowiły prawie połowę egzaminu. Najmniej liczne były te za 3 punkty. Większość zadań miała charakter otwarty, pytania zamknięte pojawiały się w ramach podpunktu do polecenia nadrzędnego.

Wskaźnik łatwości zadań mieścił się w przedziale 0,10?0,87. Dla zdających najtrudniejsze okazały się zadania, do rozwiązania których była niezbędna znajomość funkcjonowania układów biologicznych oraz zadania wymagające umiejętności interpretowania wyników doświadczeń i wnioskowania:

  • 9a. – polegające na rozpoznaniu produktu oddychania beztlenowego w opisanym doświadczeniu podanie nazwy powstającej substancji, która spowodowała zmianę zabarwienia soku z kapusty;
  • 9b. ? wymagające zinterpretowania wyniku opisanego doświadczenia ? podania nazwy procesu i jego wyjaśnienia;
  • 33a. ? polegające na określeniu czynnika środowiska decydującego o typie ekosystemu lądowego
  • 33c. ? polegające na wyjaśnieniu zasady funkcjonowania ekosystemu autotroficznego

Zadania: 12., 13., i 29a były tymi, które rozwiązało poprawnie najwięcej maturzystów. W zadaniu 12. należało ocenić na podstawie tekstu informacji dotyczących plazmidów w komórkach bakterii, w 13. zdający mieli wykazać przystosowania roślin do życia w różnych środowiskach na przykładzie rozmieszczenia aparatów szparkowych w skórce liścia, a w 29a – określić przypadek dryfu genetycznego w opisanej populacji na przykładzie choroby Huntingtona

Maturzyści pozytywnie ocenili egzamin. Jedna ze zdających podzieliła się z telewizją nowiny24.pl swoimi wrażeniami: ?Zadania nie były trudne, większość była z genetyki. Dużo było o komórkach, ale można było sporo wyczytać z tekstów, z rysunków i z wykresów. Także w sumie jestem zadowolona z siebie.?

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Marta Kozownicka, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook