Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Techniki kontroli stresu cz.4 ? świadomość myśli, racjonalne i pozytywne myślenie

Stres zazwyczaj przychodzi znienacka i powodowany jest przez negatywne myślenie. Co zrobić, by nie dać się mu pokonać? Wystarczy zdać sobie sprawę z potęgi trzech posiadanych przez nas narzędzi: świadomości myśli, oraz racjonalnego i pozytywnego myślenia.

 

Samoocena gra pierwsze skrzypce

Stresujesz się zazwyczaj, kiedy twoja samoocena jest na niskim poziomie. Szczególnie wtedy, gdy krytykujesz swoje osiągnięcia, prorokujesz klęskę i wątpisz w swoje możliwości. Wszystkie te czynniki nie tylko niszczą twoje zaufanie wobec samego siebie, ale też szkodzą wydajności i paraliżują twoje mentalne możliwości. Negatywne myślenie powoduje stres, ponieważ nie pozwala ci zaufać temu, iż jesteś w stanie wykonać stojące przed tobą zadania. Aby nie dać się pokonać tym wszystkim przeciwnikom, należy skorzystać z możliwości, które dają nam świadomość myśli i pozytywne, racjonalne myślenie.

 

Świadomość myśli

Proces, w którym obserwujesz własne myśli i jesteś świadomym świadkiem zdarzeń rozgrywających się w twojej głowie, nazywa się świadomością. Aby poznać jej działanie należy pozwolić po prostu płynąć myślom i je obserwować. Gdy obserwujesz twój ?strumień wyobraźni?, przyjrzyj się negatywnym myślom ? często pojawiają się i znikają praktycznie niezauważone. Czasem nawet nie jesteś pewien, czy istnieją. Przykłady negatywnych myśli, to:

 • martwienie się jak wyglądasz w oczach innych ludzi,
 • pochłonięcie jakimiś myślami z symptomami stresu,
 • zastanawianie się nad konsekwencjami złego występu,
 • samokrytyka,
 • poczucie niedostateczności.

Jeśli nie znasz swoich myśli, nie będziesz w stanie ich opanować. Dlatego świadome myślenie jest pierwszym krokiem podczas procesu eliminacji negatywnych myśli.

 

Racjonalne myślenie

Kiedy już będziesz świadomy twoich negatywnych myśli zapisz je i zastanów się nad nimi racjonalnie, a konkretnie nad tym, czy mają jakiekolwiek realne podstawy. Możesz odkryć, iż są one błędne, a wręcz irracjonalne. Czasem okazać się też może, że pozostały niezauważone przez twoją świadomość. To pozwoli ci w znacznym stopniu zwalczyć stres, z którym do tej pory borykałeś się bardzo często.

 

Pozytywne myślenie i afirmacje

Skuteczne odpieranie negatywnych myśli możliwe jest przy pomocy pozytywnych afirmacji. Możesz używać ich do zbudowania zaufania i zmiany negatywnego zachowanie w pozytywne. Afirmacje możesz opierać na racjonalnej, jasnej ocenie faktu i użyć ich w celu cofnięcia wyrządzonych przez negatywne myślenie szkód. W skrócie: kiedy twoje myśli są pozytywne, efekty będą miały podobny wydźwięk. Negatywne myślenie sprzyja wszelakim bodźcom obniżającym twoją pewność siebie, a stamtąd już prosta droga do stresu.

Przykładowe zdania, których możesz użyć jako afirmacji to:

 • Mogę to zrobić!
 • Mogę osiągnąć moje cele!
 • Jestem sobą i ludzie będą lubić mnie takim, jakim jestem!
 • Całkowicie kontroluję swoje życie.
 • Uczę się na błędach, gdyż zwiększają one bazę doświadczeń, z których wyciągam wnioski.
 • Jestem pewny swoich racji.

Nie można jednak wszystkiego uzależniać od pozytywnego myślenia. Pozytywnych afirmacji należy używać ze zdrowym rozsądkiem. Nie ważne bowiem jak wiele pozytywnych myśli przepłynie przez twoją głowę jeśli wcześniej nie zdecydujesz jakie cele możesz rzeczywiście osiągnąć ciężką pracą ? bez tego wiele nie osiągniesz.

 

Myśl pozytywnie!

Dzięki świadomości myśli możesz obserwować swoje myśli gdy jesteś spięty i zauważać te negatywne. Racjonalne myślenie sprawia, iż spoglądasz na podstawy negatywnych myśli i racjonalnie je podważasz. Natomiast pozytywne myślenie jest ci pomocne nie tylko w przeciwstawianiu się negatywnym myślom, ale odpowiednio zastosowane pomaga również w budowaniu pewności siebie.
Używając tych trzech narzędzi kontroli nad stresem, nie dasz się łatwo wyprowadzić z równowagi i osiągniesz wszystkie postawione sobie cele.

 

S.Ż.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook