Matura WOT (fot.pixabay.com)Matura WOT (fot.pixabay.com)

Matura 2014 – WOT rozszerzony – arkusze maturalne

Matura z wiedzy o tańcu na poziomie rozszerzonym była pisana tego samego dnia, co poziom podstawowy, tj. 05 maja. Arkusz składał się z 18 stron, na które maturzysta mógł przeznaczyć 180 minut. Do wykonania było 10 zadań, za które można było zdobyć maksymalnie 50 punktów.

 

Zadanie 1 dotyczyło dokonania analizy dzieła tanecznego przedstawionego na filmie. Należało uwzględnić takie elementy, jak:

  1. interpretację treści, symbolikę gestu i ruchu
  2. technikę taneczną, styl i składnię  ruchu
  3. kompozycję przestrzenną
  4. warstwę dźwiękową
  5. scenografię.

Za całe zadnie można było otrzymać aż 20 punktów.

Zadanie 2 przedstawiało na fotografiach różne inscenizacje tego samego baletu. Trzeba było podać jego tytuł oraz we wskazane miejsca wpisać podane w arkuszu nazwiska choreografów.  W kolejnym zadaniu, maturzysta miał podać nazwy opisanych tańców charakterystycznych dla różnych narodów europejskich. W 4 zadaniu należało podać nazwisko twórcy przedstawionego systemu notacji tańca.

W połowie arkusza pojawiła się tabela, w której trzeba było zaznaczyć zdania prawdziwe i fałszywe. W zadaniu 6, spośród podanych dzieł tematycznych Marthy Graham, zdający miał wybrać  dwa i dopasować je do fotografii. Zadanie 7 polegało na rozpoznaniu sceny i wskazaniu epoki, z którą była związana. Zadanie 8 zawierało cytat opisujący polski taniec narodowy. Maturzysta musiał podać jego nazwę  oraz, na podstawie analizy tekstu, trzy cechy charakterystyczne tego tańca.

Przedostatnie zadanie, to ponownie praca z ilustracjami, na których tym razem pojawiły się dzieła taneczne XX wieku. Należało wpisać tytuł dzieła i podkreślić właściwe nazwisko choreografa.

W ostatnim zadaniu maturzyści zmierzyli się z wypracowaniem.  Do wyboru były dwa tematy:

  1. Dama Kameliowa Johna Neumeiera jako przykład stylu neoklasycznego w balecie. Omawiając dzieło, zwróć uwagę na cechy neoklasyczne dzieła oraz na zastosowane w nim środki artystycznego wyrazu.
  2. Na podstawie baletu Śpiąca królewna przedstaw budowę widowiska typu divertissement.

 

Arkusz maturalny online

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook