Politecnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska – nowoczesna infrastruktura, przyszłościowe kierunki kształcenia i badania naukowe. 60 lat tradycji, ponad 50 tys. absolwentów, 6 wydziałów i 25 kierunków studiów. To Politechnika Rzeszowska – największa i najlepsza według rankingów państwowa uczelnia techniczna, kształcąca przyszłych inżynierów na Podkarpaciu.

 

Politechnika Rzeszowska ma wiele atutów. Jest najlepszą uczelnią województwa podkarpackiego oraz jedyną techniczną uczelnią w Polsce południowo-wschodniej. Jej renoma znajduje potwierdzenie w liczbie kandydatów na studia.

Szkoła zajmuje 10. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce. W roku 2013 tygodnik Wprost opublikował ranking szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców ? PRz zajęła w nim 16 miejsce, a w tegorocznej edycji udało jej się znaleźć na miejscu 15.

Politechnika Rzeszowska to cieszący się międzynarodowym uznaniem ośrodek badawczy, współpracujący z szeregiem instytucji na całym świecie. Dysponuje nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym, niejednokrotnie unikalnym na skalę nie tylko kraju, ale i świata, pozwalającym wykonywać skomplikowane badania na zlecenie przedstawicieli przemysłu.

PR w Rzeszowie

Lokalizacja uczelni

Doskonała lokalizacja na terenie stolicy województwa podkarpackiego ? Rzeszowa. Bardzo dobra baza lokalowa, nowoczesne zaplecze laboratoryjne i aparaturowe.  Siedziba uczelni znajduje się przy ulicy Powstańców Warszawy 12, w budynku Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego. Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej stanowi kompleks budynków: administracyjnych, laboratoryjnych oraz dydaktycznych większości wydziałów uczelni. Pozostała część budynków znajduje się przy ulicy Wincentego Pola i Marii Słodkowskiej-Curie.

 

Miasteczko Akademickie

W niewielkiej odległości od budynków dydaktycznych i naukowych może wygodnie zamieszkać ponad 2,5 tys. studentów. Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej zaliczane jest do najpiękniejszych w Polsce. Oaza zieleni położona blisko centrum miasta pomiędzy ulicami: Podkarpacką, a Powstańców Warszawy. Na terenie miasteczka można znaleźć boiska i hale sportowe, przychodnię studencką ?Medyk?, która zapewnia studentom specjalistyczną opiekę medyczną oraz klub studencki ?Plus?. Na czterdziestu tysiącach metrów kwadratowych rozlokowano również siedem Domów Studenckich: ?Akapit?, ?Alchemik?, ?Arcus?, ?Ikar?, ?Nestor?, ?Pingwin?, ?Promień?. Studenci kierunku Lotnictwa (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa) mają dla siebie Dom Studencki ?Aviata? w Jasionce w pobliżu lotniska.
Aktywne spędzanie czasu podczas przerw w nauce umożliwia studentom dostępność boisk do koszykówki oraz siatkówki plażowej, jak również możliwość korzystania z boisk znajdujących się na Hali Sportowej, gdzie codziennie odbywają się treningi członków Akademickiego Związku Sportowego czy też zajęcia dodatkowe organizowane prze Studium Wychowania Fizycznego. Na terenie miasteczka studenckiego znajdują się również korty tenisowe.

PR miasteczko akademickie

 

Rozległe tereny zieleni nadają się na wypoczynek i rekreacje, a oddany do użytku w 2010 r. zadaszony grill umożliwia organizowanie spotkań integracyjnych na świeżym powietrzu.

Dodatkową atrakcją znajdującą się w pobliżu Miasteczka Akademickiego PRz jest wypożyczalnia  rowerów oraz trasa rowerowa, która biegnie wzdłuż głównych ulic Rzeszowa. Wjeżdżając na trasę w pobliżu akademików można zwiedzić niemal cały Rzeszów pokonując nią kilkadziesiąt kilometrów.

Na trasie między Miasteczkiem studenckim, a centrum miasta kursuje wiele autobusów, a spacer na tej trasie zajmuje ok. 30 minut.

 

O domach studenckich

Akademiki Politechniki Rzeszowskiej posiadają wysoki standard wyposażenia. Studenci mają dostęp do Internetu oraz sieci TV; w każdym domu studenckim jest siłownia, świetlica, sklepik spożywczo-przemysłowy i pralnia. W domach studenckich są zarezerwowane miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Wszystkie pokoje są wyposażone w telefon stacjonarny z wewnętrznym numerem, który umożliwia bezpłatne połączenia z pozostałymi pokojami w miasteczku oraz na połączenia spoza miasteczka bezpośrednio do wybranego pokoju, gniazdo telewizji kablowej oraz dostęp do lokalnej sieci komputerowej oraz Internetu.

 

Wydziały i kierunki na Politechnice Rzeszowskiej

Na Politechnice Rzeszowskiej funkcjonuje sześć wydziałów:

Jednocześnie w systemie pozawydziałowym działa Ośrodek Kształcenia Lotniczego, Studium Języków Obcych oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Regionalne Centrum Dydaktyczno - Konferencyjne i Biblioteczno â?? Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej 1

Kandydaci na studia mają do wyboru mnóstwo interesujących kierunków, od elektrotechniki i energetyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, przez biotechnologię i technologię chemiczną na Wydziale Chemicznym, aż do lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Ten ostatni cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Politechnika Rzeszowska słynie z kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego. Uczelnia wykształciła ok. 500 pilotów, wśród nich kapitana Tadeusza Wronę.

Warto przyjrzeć się nowemu kierunkowi studiów, który zostanie uruchomiony na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej.  Inżynieria medyczna jest uzupełnieniem kierunków lekarskich o dyscypliny naukowe związane z nowoczesną działalnością inżynierską w medycynie. Absolwenci tego kierunku będą specjalistami ds. obsługi i nadzoru technicznego nowoczesnej aparatury medycznej, osobami posiadającymi wiedzę i umiejętności z zakresu najnowocześniejszych trendów rozwojowych w technice medycznej, w tym komputerowego modelowania struktur anatomicznych. Będą posiadać kwalifikacje do pracy m.in. w przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach komputerowych, medycznych instytucjach badawczo-rozwojowych, w placówkach służby zdrowia ? przy obsłudze i serwisowaniu aparatury medycznej, w instytucjach umożliwiających funkcjonowanie i powrót do zdrowia osobom po wypadkach.

Absolwent inżynierii medycznej ma posiadać podstawową wiedzę z zakresu inżynierii biomedycznej, w tym w obszarze informatyki medycznej, elektroniki medycznej, biomechaniki inżynierskiej, inżynierii biomateriałów. Absolwenci posiadają umiejętności korzystania z nowoczesnej aparatury oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych opierających się na metodach, technikach i technologiach teleinformatycznych, informatycznych, elektronicznych i materiałowych.

Szczegółowy opis wydziałów i wszystkich kierunków PRz znajduje się tutaj .

 

Jak się studiuje?

Studia to czas nie tylko nauki, to również rozpoczęcie nowego, samodzielnego życia, możliwość zobaczenia nowych miejsc, podjęcia interesujących kursów i innych działań umożliwiających różne ścieżki samorozwoju. Studenci Politechniki Rzeszowskiej to ludzie pełni entuzjazmu. Rozwijają swoje pasje w ponad czterdziestu kołach naukowych i w agendach kulturalnych takich jak Akademickie Radio i Telewizja ?Centrum?, Studencki Zespół Pieśni i Tańca Połoniny, czy Chór Akademicki oraz w kilkunastu sekcjach sportowych. Ta działalność jest doceniania nie tylko w kraju, ale także za granicą.
Urodzeni sportowcy nie zawiodą się na Akademickim Związku Sportowym, w którym działa kilkanaście sekcji organizujących zajęcia i imprezy z różnych dziedzin sportowych. Rozwijać można w nim swoje umiejętności w brydżu sportowym, jeździectwie, kajakarstwie, siatkówce, tenisie stołowym, szachach, żeglarstwie. Do jednej z misji PRz należy rozwój bazy sportowej; uczelnia posiada nową halę sportową, w której znajdują się trzy pełnowymiarowe areny sportowe, sala fitness z sauną i urządzeniami do aerobiku, sala gimnastyczna oraz siłownia i korty tenisowe.

Politechnika Rzeszowska bierze czynny udział w różnych imprezach naukowych, sama również takie organizuje. Cyklicznie organizowana są akcje m.in. ?Salon maturzystów?, ?Ogólnopolskie Zawody Robotów? oraz ?Dziewczyny na politechniki?, która w tym roku zgromadziła ponad 160 dziewczyn zainteresowanych studiami na Politechnice Rzeszowskiej.

 

Dlaczego Politechnika?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii powoduje, że wykształcenie techniczne to dobra lokata na przyszłość. Zapotrzebowanie na inżynierów co roku jest większe, dlatego Politechnika Rzeszowska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy. Dyplom ukończenia uczelni jest wysoko ceniony przez pracodawców. Aabsolwentów PRz można spotkać na eksponowanych stanowiskach w instytutach naukowych, wielkich koncernach oraz przedsiębiorstwach. Politechnika Rzeszowska umożliwia również  kształcenie się w innych prestiżowych, zagranicznych uczelniach, z którymi Uczelnia ma  podpisane umowy. Politechnika Rzeszowska to pewność zdobycia wiedzy na najwyższym poziomie. Gwarantuje ją doskonale wyposażona baza dydaktyczno ? laboratoryjna oraz profesjonalna kadra dydaktyczna, która zapewnia świetne przygotowanie absolwentom do podjęcia pracy. Politechnika dba nie tylko o wysoki poziom kształcenia lecz również o to, aby czas studiów zapisał się w pamięci absolwentów jako czas przyjemny, a jednocześnie dobrze wykorzystany.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook