Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Egzamin maturalny z polskiego 2011 ? poziom podstawowy (arkusz i klucz odpowiedzi)

Tematy

W 2011 roku maturzyści w pierwszej części egzaminu odpowiadali na pytania na podstawie tekstu Rozmowa, czyli jak mówić i słuchać, natomiast w drugiej części egzaminu musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Dla tych, którzy lepiej czują się w krótkich tekstach i lubią poezję, był temat pierwszy. Należało dokonać analizy dwóch wierszy, Gdy tu mój trup? Adama Mickiewicza oraz Światło w ciemnościach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, oraz porównać ukazane w nich obrazy światła marzeń i rzeczywistości. Drugi temat wymagał dokładnej znajomości powieści Granica Zofii Nałkowskiej. Analizując podany fragmenty powieści, maturzyści musieli przedstawić obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści oraz wyjaśnić, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi. Rozwiąż test i porównaj swoje odpowiedzi z kluczem.

 

Zdawalność

Zdawalność języka polskiego na poziomie podstawowym była bardzo dobra ? 96% maturzystów zdało egzamin. Średni wynik to 53,6%.

 

Opinie

Maturzyści przystępujący do egzaminu w ubiegłym roku mieli problem ze zrozumieniem pytań w pierwszej części egzaminu. Na pozór łatwy test i jasno sformułowane pytania po dłuższej analizie wymagały większego zastanowienia. Pytania okazały się złożone i, aby dobrze je zrozumieć, należało doczytać je do końca. Problem sprawiło także wypracowanie. Duża cześć maturzystów, którzy wybrali temat z Granicy, skupiła się na charakterystyce związku Zenona i Justyny, a zapomniała, że należało przestawić ich związek w oczach innych bohaterów.

Link do arkusza maturalego CKE:
http://www.cke.edu.pl/images/stories/00002011_matura/P/polski_2011.pdf

 

źródło: www.cke.edu.pl

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook