Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2014 ? biologia podstawowa ? odpowiedzi do arkuszy

Matura z biologii na poziomie podstawowym w 2014r. składała się z 29 zadań ? otwartych i zamkniętych, które należało wykonać w czasie 120 minut. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 50. W arkuszu umieszczono materiały źródłowe, jednak większość poleceń sprawdzało wiedzę maturzysty i umiejętności wykorzystania jej w praktyce.

Najmniejsze problemy sprawiło zadanie 22, w  którym trzeba było wskazać dwa zalecenia żywieniowe zmniejszające ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.  Zadanie 10 natomiast, składające się z dwóch podpunktów, okazało się bardzo zróżnicowane. Z częścią A uporała się większość maturzystów i poprawnie sformułowała wniosek na podstawie danych z tabeli. Zupełnie odwrotnie było z częścią B, w której należało się wykazać wiedzą o impulsach nerwowych.

Duże trudności sprawiły również zadania wymagające wiedzy o składzie aminokwasów, funkcjonowaniu ekosystemu czy nukleotydach. Abiturienci słabo poradzili sobie także z zadaniami z zakresu genetyki ? dziedziczenie cech u człowieka.

Według CKE większość zadań z tego arkusza okazała się dla maturzystów trudna lub bardzo trudna. Nie było zadań bardzo łatwych, zaś te prostsze wymagały głównie wykorzystania informacji podanych w źródłach.

?Matura podstawowa była prosta, jak co roku. Potrzebna była umiejętność czytania ze zrozumieniem i ogólna wiedza? ? w przeciwieństwie do podsumowania CKE, tak ocenia maturę jedna z tegorocznych absolwentek – Narcyza.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:


A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook