Pielęgniarka strzykawka (fot.morguefile.com)Zawód pielęgniarka (fot.morguefile.com)

Zawód: Pielęgniarka/pielęgniarz

Jesteś cierpliwą i serdeczną osobą? Potrafisz słuchać i masz silną psychikę? Czujesz silną potrzebę pomagania innym? Ten zawód może Ci się spodobać.

 

Zawód pielęgniarka/pielęgniarz

Pielęgniarka, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się głównie pielęgnacją chorych. Musi przygotować pacjentów do badań i zabiegów, wykonywać podstawowe pomiary (np. temperatury), podawać leki, wykonywać zastrzyki, prowadzić obserwację pacjentów i służyć w każdej chwili pomocą. Zawód pielęgniarki wiążę się z ogromną odpowiedzialnością za życie i zdrowie innych ludzi.

 

Jaka powinna być pielęgniarka?

Pielęgniarka (fot.morguefile.com)Pielęgniarka powinna być osobą przede wszystkim ciepłą, empatyczną i miłą (praktycznie przez cały czas swojej pracy przebywa z pacjentami).

Ważna jest również cierpliwość, serdeczność, umiejętność nawiązywania kontaktów i chęć rozmowy. Wymagany jest szacunek do drugiego człowieka i respektowanie jego praw. Osoba zastanawiająca się nad tym zawodem powinna mieć także silną psychikę i tzw. „powołanie” – potrzebę pomagania innym.

 

Wykształcenie

Pielęgniarką można zostać na dwa sposoby:

Absolwenci studiów nie są zobowiązani do odbycia stażu, ale mają obowiązek stale podnosić swoje kwalifikacje i wiedzę – uczestnicząc w kursach oraz różnego typu szkoleniach.

 

Zarobki pielęgniarki

Pielęgniarka zatrudniona w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej zarabia zwykle od 1200 do 1600 złotych. W większych miastach zarobki mogą wynieść ponad 2 tysiące. Natomiast w prywatnych klinikach można liczyć na zarobki około 2500 zł (źródło: pomorska.pl, moja-pensja.pl).

 

Rynek pracy

Obecnie absolwenci pielęgniarstwa są pilnie poszukiwani w wielu miastach w Polsce, tak więc osoby zainteresowane tym zawodem nie powinny martwić się o to, czy w przyszłości znajdą pracę. Do 2020 roku szacuję się, że będzie brakować ok. 20-30 tysięcy pracowników.

 

Status społeczny

W Polsce jest to raczej zawód niedoceniany (w przeciwieństwie do np. lekarzy), często także bardzo trudny i niewdzięczny. Pielęgniarki to osoby, które głównie wysłuchują skarg i narzekań pacjentów oraz ich rodzin. Jednak wbrew tej opinii wiele osób zaczyna cenić ten zawód, kiedy już mają z nim styczność.

 

Karolina Macha

 

Komentarze:

 1. Dorota pisze: 2015/09/29 o 14:14

  dokładnie, to zawód niedoceniany u nas

  (odpowiedz)
 2. Olga pisze: 2015/09/29 o 14:14

  i do tego bardzo mało płatny

  (odpowiedz)
 3. Filip pisze: 2015/09/29 o 17:44

  dlatego są tak często strajki pielęgniarek

  (odpowiedz)
 4. Gosia pisze: 2015/09/29 o 17:45

  które i tak nic nie dają…

  (odpowiedz)
 5. Wiola pisze: 2015/09/29 o 17:46

  wcale, ze ni, ostatnio chyba dostały podwyżkę…

  (odpowiedz)
 6. Andrzej pisze: 2015/09/30 o 16:40

  równie ciężki zawód jak lekarz..

  (odpowiedz)
 7. Ania pisze: 2015/09/30 o 16:43

  tylko o wiele mniej płatny i doceniany

  (odpowiedz)
 8. Tomasz pisze: 2015/10/01 o 14:04

  no zarobki są masakryczne

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook