Nieodłącznym elementem części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym jest napisanie wypracowania w związku z tekstem literackim, którego fragment albo całość jest zacytowana w arkuszu maturalnym.
- Na każdym poziomie otrzymasz dwa tematy pracy do wyboru oraz strony przeznaczone na napisanie wypracowania.
- Punktem wyjścia będzie tekst do 1000 słów (cały utwór lub krótki fragment), w związku z którym musisz napisać wypracowanie.
- Podczas egzaminu możesz korzystać z dwóch słowników: ortograficznego i poprawnej polszczyzny.
- Twoje wypracowanie powinno liczyć minimum 250 słów. Jeżeli napiszesz krótsze, otrzymasz punkty tylko za rozwinięcie tematu, a kompozycja, styl, zapis i język nie zostaną ocenione, dlatego pamiętaj, aby koniecznie policzyć słowa w swojej pracy!
- Na poziomie podstawowym:
– otrzymasz wyłącznie utwór lub fragment utworu wymieniony w Informatorze maturalnym,
– powinieneś odczytać utwór głównie na poziomie idei,
– możesz zostać poproszony o zanalizowanie lub zinterpretowanie utworu, porównanie, skomentowanie bądź wyrażenie własnej opinii,
– możesz spodziewać się także charakterystyki bohaterów, języka utworu, prądu lub jakiegoś zjawiska charakterystycznego dla danej epoki - Na poziomie rozszerzonym:
– otrzymasz tekst lub fragment tekstu wymieniony w Informatorze maturalnym albo zupełnie nieznany, ale utrzymany w podobnej konwencji i poetyce jak te w Informatorze,
– powinieneś odczytać utwór na poziomie idei i organizacji,
– możesz zostać poproszony o analizę utworu oraz interpretację w określonym kontekście, np. kulturowym, filozoficznym lub historycznoliterackim, porównanie zacytowanych tekstów, wyrażenie i uzasadnienie własnej opinii, przeprowadzenie analizy języka utworu.
Źródło: www.cke.edu.pl (Informator maturalny)