flaga Hiszpaniiflaga Hiszpanii

Matura 2009 – język hiszpański rozszerzony – arkusze maturalne

Matura z hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym składała się z dwóch arkuszy, w których zadania wymagały rozumienia tekstu słuchanego, tekstu pisanego, tworzenia struktur leksykalno-gramatycznych oraz umiejętności konstruowania wypowiedzi pisemnej.

 

W zadaniu 1 należało wypełnić luki w zdaniach, przy zachowaniu logicznego ciągu i poprawnej gramatyki. Następne zadanie polegało na uzupełnieniu zdań czasownikami utworzonymi z wyrazów podanych w nawiasach. W zadaniu 3 maturzyści musieli napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów:

  • Bal, organizowany sto dni przed maturą, to jedna z imprez, którą zapamiętuje się na całe życie. Opisz swoją studniówkę, uwzględniając strój, miejsce i atmosferę balu.
  • Wielu młodych ludzi nie spieszy się z usamodzielnieniem i mieszka razem z rodzicami tak długo, jak to możliwe. Napisz rozprawkę przedstawiającą zalety i wady takiego sposobu życia.
  • Napisz opowiadanie, którego bohater otrzymuje wiadomość z nieznanego numeru telefonu z prośbą o pomoc i w wyniku podjętych działań staje się osobą znaną w całym kraju.

Trzy następne zadania należało wykonać w oparciu o usłyszany tekst. Zadanie 4 polegało na wybraniu, czy podane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. 5. na dopasowaniu tytułu do wypowiedzi radiowych. 6. na wybraniu właściwej odpowiedzi do kilku podpunktów. Kolejne polecenie również polegało na wybraniu poprawnej odpowiedzi, ale tym razem w oparciu o tekst pisany. W zadaniu 8 trzeba było uzupełnić luki brakującymi fragmentami tekstu, natomiast w ostatnim ? wybrać poprawną odpowiedź.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

Część 1 (pobierz plik PDF)
Część 2 (pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook