organizacja studencka IFMSA (fot.freedigitalphotos.net)organizacja studencka IFMSA (fot.freedigitalphotos.net)

IFMSA kształtuje przyszłych lekarzy – jakie możliwości stoją przed studentami medycyny?

W zawodzie lekarza najważniejsze jest doświadczenie. Zajęcia i praktyki, jakie wchodzą w program nauczania, nie dają takich umiejętności i wiedzy, jakie mogą dać wyjazdy i kształcenie zagraniczne w najlepszych ośrodkach na świecie oraz współpraca z ludźmi z wielu państw. Sprawdź, co możesz zyskać, dołączając do organizacji studenckiej.

 

Czym jest IFMSA?

IFMSA ? International Federation of Medical Students? Associations jest międzynarodową organizacją zrzeszającą studentów medycyny oraz młodych lekarzy z całego świata. Należy do niej ponad milion ludzi ze stu państw.

IFMSA Poland realizuje kilka Programów Stałych w ramach, których członkowie mogą między innymi wyjechać na praktyki lub brać udział w projektach i badaniach naukowych:Staże w najlepszych ośrodkach na świecie (fot.freedigitalphotos.net)

  • Program Stały ds. Praktyk Wakacyjnych
  • Program Stały ds. Wymiany Naukowej
  • Program Stały ds. Edukacji Medycznej
  • Program Stały ds. Zdrowia Publicznego
  • Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS
  • Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju

 

CO ZYSKUJESZ DZIAŁAJĄC W TEJ ORGANIZACJI?

W ramach programu stałego możesz wyjechać na miesięczne praktyki zagraniczne do jednego z 60 krajów. Poza zwiększeniem wiedzy medycznej, poznasz zagraniczne systemy zdrowia oraz aspekty z zakresu publicznego zdrowia globalnego.

Jeżeli weźmiesz udział w wymianie naukowej, będziesz mógł podjąć pracę nad projektem na zagranicznej uczelni. Podczas badań naukowych opiekę nad tobą przejmie tutor, co daje ci szanse na indywidualne i skonkretyzowane rozwijanie umiejętności i wiedzy. Możesz również pracować w najlepiej rozwiniętych ośrodkach akademickich na świecie, co w przyszłej profesji jest bezcennym doświadczeniem. Takie wymiany obejmuję niemal wszystkie dziedziny medycyny i dzielą się na trzy grupy:

  • projekty kliniczne
  • projekty przedkliniczne z pracą laboratoryjną
  • projekty przedkliniczne bez pracy laboratoryjnej

Projekty przedkliniczne wymagają zaliczenia kursu z dziedziny, której dotyczy wymiana (zdania egzaminu na ocenę pozytywną).

Współpraca z lekarzami i studentami z całego świata (fot.freedigitalphotos.net)Trwają najczęściej około 4 tygodni. Za dodatkową opłatą możesz je przedłużyć do 8 albo 12 tygodni, w zależności od miejsca wymiany. Co ważne, szansę na wyjazd mają nawet studenci I roku.

Możesz również brać udział w konferencjach, warsztatach czy szkoleniach, które poszerzą twoją wiedzę teoretyczną i przede wszystkim praktyczną. Na panelach dyskusyjnych studenci z całego świata wymieniają się doświadczeniami i opiniami na temat spraw globalnych.

Masz szansę zostać wolontariuszem i dołączyć do programu, który zajmuje się szeroko pojętą problematyką łamania praw człowieka. IFMSA zwiększa świadomość studentów medycyny w tym aspekcie i stara się nieść pomoc wszystkim potrzebującym, których prawa z różnych powodów zostały złamane.

 

JAK DOŁĄCZYĆ DO IFMSA?

Każdy, kto chce należeć do tej organizacji, musi wypełnić deklarację członkowską. W tym celu, jak również ze wszelkimi pytaniami i wątpliwościami, należy się udać do najbliższego oddziału IFMSA. Znajdują się one na każdej Wyższej Uczelni Medycznej w Polsce.

Więcej informacji znajdziesz na ifmsa.org

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook