matura angielski

Matura z języka angielskiego 2010 – poziom podstawowy

Tematy

Rozumienie tekstu słuchanego

W pierwszym zadaniu maturzyści wysłuchali komunikat dotyczący konkursu „Fotografia Roku”, a następnie dopasowali, które zdanie jest prawdziwe a które fałszywe. Drugie zadanie przedstawiało wypowiedz pięciu osób na temat pracy domowej zadawanej w szkole. W trzecim zadaniu należało wysłuchać wywiadu z pisarzem i zakreślić odpowiedź zgodną z treścią tekstu (test wyboru).

Rozumienie tekstu pisanego

Maturzyści musieli dopasować oferty pracy do przedstawionych poniżej zdań opisujących wymagania. Każda oferta mogła być wykorzystana kilkakrotnie. Drugie zadanie to standardowo konstrukcja prawda- fałsz, gdzie maturzyści musieli przeczytać adaptację fragmentu opowiadania Ernesta Hemingwaya. W trzecim zadaniu należało wybrać odpowiedź zgodną z treścią tekstu (test wyboru). Był to fragment artykułu z „The Guardian”, na temat programisty komputerowego Richarda Stallmana.

Wypowiedź pisemna

Maturzyści musieli napisać list do kolegi. Informowali w nim o przedstawieniu, które wraz z kolegami zorganizowali podczas imprezy szkolnej. Należało napisać z jakiej okazji było ono przygotowane, jak długo pracowali nad danym przedstawieniem, oraz jaką rolę mieli do zagrania. Obowiązkowo trzeba było przedstawić problem, który pojawił się podczas przygotowań i napisać jak sobie z nim poradzili. Na końcu należało wspomnieć jaka była reakcja widzów i na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedanych biletów. Drugie zadanie polegało na napisaniu wiadomości mailowej do biura turystycznego, w której informujemy, że podczas pobytu w Anglii, chcielibyśmy wyjechać na wycieczkę i pytamy o koszt takiego wyjazdu, oraz możliwe zniżki, informujemy, gdzie dokładnie chcielibyśmy pojechać, jak również, jakie są nasze oczekiwania dotyczące zakwaterowania.

 

Zdawalność

Maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym zdało 86% maturzystów. Średni wynik to 62,35%.

 

Opinie

W części pierwszej najwięcej problemów sprawiło selekcjonowanie informacji w zadaniu 3. W części drugiej również ten sam problem pojawił się w zadaniu 6. W wypowiedzi pisemnej, zarówno w zadaniu 7, jak i 8, maturzyści mieli problem z poprawnym stosowaniem środków leksykalno- gramatycznych adekwatnie do ich funkcji.

 

Pobierz arkusze egzaminacyjne

http://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/angielski/angielski_pp_a.pdf

 

J.Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook