Matura ustna z polskiego 2015 (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura ustna z polskiego 2015 – przygotuj się!

W 2015 roku, maturzyści podejdą po raz pierwszy do nowej matury z języka polskiego. Zobaczcie jak będzie ona wyglądała i z czego będzie można korzystać na egzaminie.

 

Zmiany

Od roku szkolnego 2014/2015 egzamin z języka polskiego w części ustnej będzie trwać około 30 minut i będzie składał się z trzech części:

  • przygotowania,
  • wypowiedzi monologowej na temat wylosowanego przez zdającego zagadnienia,
  • rozmowy z komisją.

W tym roku matura może zostać przeprowadzona na dwa sposoby. Albo z przygotowaniem zadań w formie wydruków, albo z wykorzystaniem komputera. O tym decyduje dyrektor szkoły. Jeśli zostanie wybrana druga opcja, wtedy sala egzaminacyjna zostanie wyposażona w potrzebny sprzęt.

W sali powinien znajdować się:

  • komputer dla zespołu
  • komputer dla osoby zdającej egzamin
  • komputer i drukarka dla osoby przygotowującej się do odpowiedzi.

W każdym z nich znajdować się będzie plik z zadaniami przygotowanymi na dany dzień. Niestety nie będzie możliwe skorzystanie z interentu czy innych pomocy.

Losowane zadanie egzaminacyjne będzie zawierać tekst kultury (literacki, ikoniczny lub popularnonaukowy) oraz odnoszące się do niego polecenie.

Ocenie podlega zakres merytoryczny, formalny, językowy i stylowy wypowiedzi ucznia. Maksymalnie do zdobycia jest 40 pkt. Meritum wypowiedzi monologowej stanowi 40 proc. (16 pkt) całej oceny, organizacja tej wypowiedzi – 20 proc. (8 pkt), język i styl monologu i dialogu – 20 proc. (8 pkt), meritum wypowiedzi podczas rozmowy – 20 proc. (8 pkt).

Zobaczcie, co Was czeka:

J.Jankowkska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook