matura z historii

Matura Historia 2007: Arkusz na poziomie podstawowym

Tematy

Na egzaminie z historii na poziomie podstawowym uczniowie zmierzyli się zarówno z historią starożytną, jak i z zagadnieniami współczesnymi. Pojawiły się pytania m.in. o wybitne postacie, rozwój handlu w Anglii oraz prawo w starożytnej Grecji. Materiały źródłowe zawierały mapy, ryciny, rysunki, wykresy oraz drzewo genealogiczne. Zdający musieli wykazać się wiedzą z zakresu genealogii Jagiellonów i Wazów, sztuki malarskiej oraz najważniejszych wydarzeń nowożytnych.

 

Zdawalność

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do egzaminu przystąpiło ok. 53 tys. maturzystów. Maturę zaliczyło ok. 51 proc. uczniów.

 

Opinie

Matura 2007 to jedna z trudniejszych, w odczuciu zarówno zdających, jak i rozwiązujących arkusz. Największy problem sprawiły materiały źródłowe. Nie każdy maturzysta potrafił udzielić odpowiedzi na pytania z nimi związane. Poziom egzaminu był wysoki. Zakres materiału obejmował nie tylko wymagane zagadnienia, ale również wiedzę pozaźródłową. Uczniowie nie byli zadowoleni ze swoich wyników. Większość zgodnie stwierdziła, że spodziewała się czegoś łatwiejszego.

 

Arkusz do pobrania pod podanym linkiem:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat2_07/his_pp.pdf

 

Arkusz odpowiedzi do pobrania pod podanym linkiem:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat2_07/his_pp_rozw.pdf

 

Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook