Matura z polskiego(fot.freedigitalphotos.net)Matura z polskiego(fot.freedigitalphotos.net)

Jak wygląda matura z języka polskiego (poziom podstawowy)?

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym dla wszystkich maturzystów. Arkusz zawiera 3 pytania i trwa 170 minut. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi możesz uzyskać maksymalnie 70 punktów.

Pierwsza część arkusza ? test ? zawiera zawsze dwa albo trzy teksty, które łącznie mają około 1000 słów. Mogą to być artykuły popularnonaukowe, publicystyczne bądź polityczne. Do każdego tekstu dołączono około 5-7 pytań (zamkniętych i/lub otwartych). Zadania te zostały skonstruowane w taki sposób, abyś musiał się wykazać, przede wszystkim, umiejętnością znajdywania określonych informacji w treści, analizą tekstu oraz znajomością obowiązkowych lektur.

Zadania mogą m.in. polegać na:

  • wyszukiwaniu informacji,
  • rozróżnianiu ważności danych informacji,
  • określeniu głównej myśli tekstu,
  • określeniu stosunku autora do tekstu,
  • rozumieniu funkcji środków językowych,
  • określaniu tezy tekstu i wskazywaniu argumentów,
  • rozpoznawaniu informacji i opinii.

Druga część arkusza ? wypracowanie ? polega na utworzeniu dłuższej wypowiedzi, zawierającej argumenty, na jeden z dwóch podanych tematów. Wybierając pierwszy z nich, będziesz musiał napisać rozprawkę problemową, jeśli zaś wybierzesz drugi temat, będziesz musiał zinterpretować utwór poetycki.

Za test i wypracowanie możesz otrzymać maksymalnie 70 punktów, w tym 20 punktów za udzielenie odpowiedzi w pierwszej części arkusza, i aż 50 za napisanie wypracowanie. Aby zdać maturę musisz uzyskać co najmniej 30%, czyli zaledwie 21 punktów. Jak widać, możesz znaleźć się wśród szczęśliwych posiadaczy matury, pisząc tylko wypracowanie, ale nie masz najmniejszych szans na zdanie tego egzaminu, jeśli udzielisz dobrych odpowiedzi w części testowej, a zrezygnujesz z napisania wypracowania. Zalecamy więc odpowiadać na wszystkie pytania, nawet jeśli czegoś nie wiesz. Przy odrobinie szczęścia można zyskać tak kilka punktów, zwłaszcza w zadaniach zamkniętych, gdzie prawdopodobieństwo udzielenia poprawnej odpowiedzi, kompletnie nie wiedząc o co chodzi , wynosi aż 25%. Powodzenia!

Pobierz informator w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

K. Macha, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook