Zawód: Żołnierz zawodowy (fot.freeimages.com)Zawód: Żołnierz zawodowy (fot.freeimages.com)

Zawód: Żołnierz zawodowy

Jesteś patriotą i chciałbyś w wyjątkowy sposób służyć swojej ojczyźnie? Jesteś odważny i gotowy do poświęceń? Nie boisz się wyzwań, stawiania wysokich poprzeczek i ciągłej pracy nad sobą? Jeżeli marzyłeś kiedyś o zostaniu żołnierzem sprawdź, jak możesz to zrobić i na czym właściwie polega jego praca!

Zawód żołnierz zawodowy (wojskowy)

Żołnierz zawodowy pełni służbę w siłach zbrojnych danego państwa. Jego głównym zadaniem jest obrona granic swojego kraju. Może również brać udział w działaniach bojowych zagranicą lub w tzw. misjach pokojowych. Obowiązki żołnierza zależą od stopnia (szeregowy, kapral, plutonowy itd.) i od rodzaju służby (Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Wojska Specjalne itd.).

Żołnierze pełnią swe obowiązki nie tylko w czasie wojny, ale także pokoju. Do ich zadań należy na przykład: wartowanie obiektów o szczególnym znaczeniu, pomoc cywilom dotkniętymi skutkami klęsk żywiołowych, testowanie nowych rozwiązań technicznych czy pomoc w utrzymaniu porządku w kraju. Wykonują też specjalistyczne zadania, na przykład saperzy rozbrajają znalezione niewybuchy i wysadzają budynki przeznaczone do rozbiórki lub wojska inżynieryjne budują mosty i drogi.

Żołnierze posługują się różnorodnymi rodzajami broni (fot.freeimages.com)Wykształcenie żołnierza zawodowego

Aby wstąpić do polskiej armii, należy spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie i być osobą niekaraną. Niezbędna jest również dobra zdolność fizyczna i psychiczna. Kandydaci do służby zawodowej zgłaszają się dobrowolnie i muszą przejść wieloetapowy proces rekrutacyjny. Szczegółowe wymagania zależą od korpusu, do którego chce się dostać. Na przykład osoba startująca do korpusu oficerów zawodowych powinna posiadać:

 • Wykształcenie średnie, jeśli ubiega się o przyjęcie na studia I stopnia
 • Dyplom ukończenia studiów wyższych, jeśli ubiega się o przyjęcie na szkolenie oficerskie w ramach 12-miesięcznego studium
 • Dyplom ukończenia studiów wyższych w specjalistycznej dziedzinie, jeśli ubiega się o przyjęcie na szkolenie oficerskie w ramach 3-miesięcznego studium

Takie szkolenia oficerskie można odbyć na przykład w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie czy w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Więcej na temat studiów wojskowych możesz przeczytać tutaj.

Rynek pracy

Żołnierz zawodowy może być zatrudniony tylko przez Wojsko Polskie. Niemniej jednak warunki jego pracy są bardzo różnorodne. Może pracować na terenie kraju albo zagranicą. Inny charakter będzie miała służba w szpitalu wojskowym, inny w sztabie dowódczym, a jeszcze inny w placówkach naukowo-badawczych.

Ile zarabia żołnierz zawodowy?

Zarobki żołnierza zawodowego zależą od stopnia, jaki posiada i stanowiska, jakie pełni. Uposażenie zasadnicze szeregowego wynosi około 2500zł brutto miesięcznie, natomiast generała na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego WP wynosi już niemal 15 000zł brutto.

Status społeczny

Status wojska zmieniał się na przestrzeni lat, jednak dzisiaj cieszy się dużym zaufaniem społeczeństwa. Żołnierz posiada szacunek i uznanie wśród obywateli, natomiast w samym wojsku specjaliści, stratedzy i dobrzy dowódcy cieszą się prestiżem wśród współpracowników.

Dodatkowe Żołnierz musi wykazywać się zdyscyplinowaniem (fot.freeimages.com)informacje o zawodzie

Żołnierz zawodowy potrzebuje takich cech, jak na przykład:

 • Bardzo dobra kondycja fizyczna
 • Umiejętność współpracy
 • Odwaga
 • Lojalność
 • Dyskrecja
 • Odporność na stres
 • Opanowanie
 • Zdyscyplinowanie

 

Żołnierz jest zawodem ryzykownym i każdy, kto zakłada mundur, musi być świadomy tego, że ? zwłaszcza w czasie wojny ? naraża nie tylko swoje zdrowie, ale także życie.

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook