Erasmus (Fot.freedigitalphotos.net)

ERASMUS- co trzeba wiedzieć, żeby wyjechać?

Wielu z Was planuje rozpocząć studia, jednakże powinniście wiedzieć, że szkoły wyższe oferują także możliwość podjęcia studiów za granicą.

Czym jest Erasmus?

Erasmus, to program uruchomiony przez Komisję Europejską, który obejmuje szkolnictwo wyższe. Jego celem jest finansowanie wyjazdów  studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku. Erasmus zajmuje się także wspieraniem współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich UE.

Dlaczego warto skorzystać z programu Erasmus?

Przede wszystkim program pozwoli Wam przeżyć niesamowitą przygodę. Będziecie mieli możliwość osobiście poznać kulturę wybranego przez Was kraju, nawiążecie nowe, międzynarodowe kontakty, jak również dostaniecie możliwość ocenienia sposobu oraz jakości kształcenia w innych krajach europejskich. Warto wspomnieć, że taki wyjazd, będzie okazją do podszkolenia języka obcego.

Rekrutacja

Zasady rekrutacji na wyjazd są różne na poszczególnych wydziałach, dlatego też pierwszą rzeczą, którą powinniście zrobić, to skontaktować się z koordynatorem na wydziale i zapytać osobiście o zasady oraz termin takiego wyjazdu. Ostatecznie możecie sprawdzić stronę internetową uczelni, na której powinna być informacja o wyjazdach zagranicznych.

Musicie pamiętać, że możecie wyjechać jedynie do uczelni partnerskiej, lub takiej, która współpracuje z wydziałem. Najczęściej lista takich uczelni jest zamieszczona wraz z danymi dotyczącymi rekrutacji. W wyznaczonym terminie należy złożyć dokumenty i zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną.
Rekrutacja odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd.

Formalności

W momencie, kiedy pozytywnie przejdziecie etap rekrutacji i zostaniecie zakwalifikowani do wyjazdu, czeka na Was kilka formalności. Po pierwsze będziecie musieli wypełnić STUDENT APPLICATION FORM. Ten dokument zostanie przesłany do uczelni zagranicznej, ażeby władze uczelni wiedziały, kto został zakwalifikowany. Następnie wraz z koordynatorem wyjazdu ustalicie program studiów, wypełniając LEARNING AGREEMENT. Oba dokumenty należy wysłać do uczelni przyjmującej, aby otrzymać na nich podpis i pieczęć tamtejszej uczelni. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie WNIOSKU O PRZEKAZANIE GRANTU na Wasze konto bankowe. Trzeba będzie także wypełnić wniosek SKIEROWANIE ZA GRANICĘ STUDENTA LUB UCZESTNIKA STUDIUM DOKTORANCKIEGO. Wypełniony wniosek należy przedstawić do podpisu opiekunowi i Dziekanowi wydziału.

Po otrzymaniu potwierdzenia z uczelni zagranicznej wszystkie te dokumenty, wraz z kserokopią Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć do Uczelnianej Agencji Programów Edukacyjnych.

Wyżej wymienione formalności, to najważniejsze rzeczy, które musicie zrobić, jednakże prawda jest taka, że należy dopatrzeć wszystkich czynności i na bieżąco kontaktować się z koordynatorem projektu. To On pokieruje Was i przeprowadzi przez ten papierkowy koszmar. Zatem głowa do góry. Formalności jest dużo, natomiast perspektywa takiego wyjazdu jest naprawdę kusząca.

Wyjazd jest bezpłatny, a wyjeżdżający otrzymuje stypendium pochodzące z funduszu programu.

Źródło: polibuda.info.pl, natablicy.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Teresa pisze: 2012/08/10 o 15:00

  moja koleżanka skorzystała z takiej możliwości studiowania za granicą i rewelacyjnie teraz mówi po angielsku

  (odpowiedz)
  • Tomek pisze: 2012/08/10 o 15:01

   bo najlepiej nauczysz się języka mając z nim kontakt non stop

 2. Paweł82 pisze: 2012/08/10 o 15:04

  dokładnie-żaden kurs językowy tego nie zastąpi:)

  (odpowiedz)
 3. adar2 pisze: 2012/08/11 o 13:44

  jak to moge wyjechac tylko do uczelni partnerskiej??? dostalem sie wlasnie na informatyke na politechnike czestochowska, gdzie moge sprawdzic jakie uczelnie sa uczelniami partnerskimi? chcialbym skorzystac z programu erasmus na 2 roku studiow, ale interesuje mnie wyjazd na studia do anglii… jesli nie ma tego w programie erasmus to lipa, wtedy chyba zmienie uczelnie lub wydzial na taki ktory mi to umozliwi, gdzie moge to sprawdzic????

  (odpowiedz)
  • j.jankowska pisze: 2012/08/12 o 18:23

   Na stronie Politechniki Częstochowskiej masz listę uczelni partnerskich: http://www.pcz.pl/erasmus/ . Z tego co zauważyłam na wydziale informatycznym można ubiegać się o studia w Anglii, zatem raczej nie będziesz musiał zmieniać uczelni :). Pzdr

 4. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/09/30 o 09:06

  Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
  • Alice pisze: 2020/10/05 o 10:52

   @doradca czy na waszej uczelni jest możliwość wyjazdów na erasmusa albo praktyk zagranicznych? Jeżeli tak to czy na wszystkich kierunkach?

 5. Zuzanka pisze: 2020/10/04 o 11:00

  A na I roku studiów można również pojechać na erasmusa ? Nie ukrywam z chęcią też bym pojechała, słyszałam o tym same plusy

  (odpowiedz)
 6. voli pisze: 2020/10/05 o 12:04

  @doradca czy wasza uczelnia oferuje studia online?
  @doradca można się starać o stypendium?

  (odpowiedz)
 7. katja pisze: 2020/10/12 o 10:30

  Jak wygląda kwestia późniejszego dostosowania przedmiotów po powrocie z erasmusa?
  @Doradca czy Vistula pomaga w procesie organizacji wyjazdu? Jeżeli tak to jakie kraje wchodza w grę?

  (odpowiedz)
  • Alice pisze: 2020/10/31 o 21:26

   @katja myślę, że pula miejsc do których można pojechać na erasmusa jest też uzależniona od kierunku na jakim studiujesz, więc kraje mogą się różnić. Swoją drogą studiujesz na Vistuli?

  • DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/11/08 o 14:18

   Witaj, katja! O dostosowanie przedmiotów po powrocie absolutnie nie musisz się martwić. Wszystko jest wyjaśniane przed wyjazdem. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  • DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/11/08 o 14:20

   Witaj, katja! Tak, uczelnia pomaga w procesie organizacji wyjazdu. Uczelnie zagraniczne z którymi współpracujemy w ramach projektu są dostępne na naszej stronie internetowej. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

 8. Damian pisze: 2020/10/28 o 20:06

  Po powrocie z ERASMUSa na Vistuli nie miałem kłopotów z dostosowaniem przedmiotów. Było wszystko tak zorganizowane, ze wykładowcy uznali moje zaliczenia z pokrewnego kierunku z Hiszpanii. Polecam mega!

  (odpowiedz)
  • DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/11/08 o 14:21

   Witaj, Damian! Cieszę się, że wyjazd spełnił Twoje oczekiwania :) Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

 9. Alice pisze: 2020/10/31 o 21:24

  @Damian mam nadzieję, że u mnie rownież nie będzie z tym problemów, bo chętnie wybrałabym się na erasmusa jak już sytuacja się trochę uspokoi. Właśnie zaczęłam studia i póki co jest mega!

  (odpowiedz)
 10. fifi pisze: 2020/11/01 o 14:51

  @Alice erasmus to bardzo duża szansa na rozwój i przygodę. też jestem napalony na ten projekt.

  (odpowiedz)
 11. fifi pisze: 2020/11/01 o 14:52

  @voli są różne kierunki online. zerknij na stronę napewno coś wybierzesz. ja jestem zadowolony :)

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook