Zawód Farmaceuta (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Farmaceuta

Codzienny kontakt z ludźmi, chemia w „małym paluszku”, sporządzanie leków, praca w aptece- te wszystkie aspekty cechują zawód farmaceuty. Poniżej możecie przeczytać więcej o farmacji i pracy aptekarza.

Zawód Farmaceuta

Farmaceuta  pracuje w aptece. Bardzo często mylimy go z osobą, która jedynie stoi za ladą i sprzedaje leki wypisane na recepcie, czy po prostu doradzi nam w czasie przeziębienia. Otóż nic bardziej mylnego. Zawód farmaceuty to naprawdę trudna praca, w której wykonuje się mnóstwo dodatkowych rzeczy.

Farmaceuci zajmują się wydawaniem pacjentom leków, sporządzaniem i wytwarzaniem produktów leczniczych oraz leków, analizowaniem, klasyfikacją leków, jak również ich przechowywaniem. Dodatkowym zadaniem jest umiejętność obsługi urządzeń stanowiących wyposażenie aptek i laboratoriów. Czekają na nich również prace techniczne i administracyjne.

Farmaceutę powinna cechować komunikatywność, ponieważ jest to praca, która opiera się na codziennym kontakcie z klientem- często schorowaną osobą. Od aptekarza wymaga się wyrozumiałości, empatii i uśmiechu na twarzy.

Na osobach wykonujących ten zawód ciąży naprawdę bardzo duża odpowiedzialność, ponieważ pomyłka przy wydaniu lekarstwa może być przyczyną choroby lub nawet śmierci klienta. Niezbędna jest zatem dokładność i spostrzegawczość, które pomogą zweryfikować wszystkie błędy przy sporządzaniu lub wydawaniu leków.

Równie ważna jest dobra pamięć. Bardzo często zdarza się, że do apteki zaglądają osoby, które bez wizyty u lekarza, proszą o lek na dręczące ich dolegliwości. W tym momencie farmaceuta musi sobie przypomnieć, co należy zaproponować i jaki lek może pomóc. Pomyłka może grozić pogorszeniem samopoczucia klienta.

Trzeba także wspomnieć, iż tutaj nauka na studiach niestety się nie kończy. Należy cały czas śledzić rynek, poznawać nowe leki i preparaty, które pojawiają się w sprzedaży, znać ich składy i zastosowania, wiedzieć w jakich dawkach i komu mogą zostać wydane.

Czym właściwie jest Farmaceutyka?

Farmaceutyka to dział gospodarki zajmujący się lekami, począwszy od ich projektowania, poprzez produkcję, aż do dystrybucji.

Zajmuje się m. in. takimi zagadnieniami, jak: badania nad nowymi lekami i dopuszczanie ich do produkcji, produkcja przemysłowa leków, ochrona patentowa leków, dopuszczenie leków do sprzedaży, sporządzanie recepturowe leków bezpośrednio w aptekach, przechowywanie leków, kontrola jakości leków, typowanie leków zamiennych, sposoby wydawania leków, urzędowe spisy leków, hurtownie farmaceutyczne oraz aptekarstwo.

Wykształcenie Farmaceuty

Pracownicy aptek to magistrzy farmacji. Aby zostać farmaceutą należy ukończyć kierunek farmacja na uczelni medycznej, lub innej uczelni, która go prowadzi i nadaje taki tytuł. Studia te należą do wyjątkowo trudnych, tak samo jak egzamin wstępny.

Opis kierunku na studiowac.plkierunek farmacja

Absolwenci tego kierunku są zobowiązani odbyć roczny staż w aptece, którego celem jest wykorzystanie w praktyce wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas studiów.

Rynek pracy

Rynek pracy jest raczej otwarty na absolwentów farmacji.  Przemysł farmaceutyczny rozwija się prężnie, a posiadanie apteki to jeden z bardziej dochodowych interesów. Magistrzy farmacji, najczęściej znajdują pracę w aptekach ogólnodostępnych, szpitalnych i zakładowych. Na etat bardzo chętnie zatrudnią Was także w sklepach zielarsko- medycznych, zielarsko- drogeryjnych i ze sprzętem medycznym. Miejscem zatrudnienia może okazać się również hurtownia farmaceutyczna, zakłady przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, przetwórstwa zielarskiego oraz laboratoria chemiczne.

Ile zarabia Farmaceuta?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak, miesięczne wynagrodzenie farmaceuty wynosi 4 200 zł. Zarobki 50% farmaceutów wahają się od 3 300 zł. do 4 900 zł. Premia stanowi średnio 5% pensji całkowitej farmaceuty, natomiast 95% to płaca podstawowa.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Większą szansę na uzyskanie stanowiska kierowniczego w każdej z wymienionych placówek daje ukończenie kursu specjalizacyjnego przy wydziałach farmacji wyższych uczelni i otrzymanie tytułu specjalisty. Łączy się to z następującymi uprawnieniami:

 • specjalista farmacji aptecznej – kierownictwo apteki ogólnodostępnej lub szpitalnej
 • specjalista farmacji przemysłowej – kierownictwo wytwórni farmaceutycznej lub działu produkcyjnego w tejże
 • specjalista analityki leku – kierownictwo laboratorium analitycznego i działu kontroli jakości w wytwórni farmaceutycznej
 • specjalista bioanalizy – kierownictwo pracowni w szpitalu i w stacji sanitarno-epidemiologicznej
 • specjalista badania żywności – kierownictwo pracowni w Państwowym Zakładzie Higieny, Instytucie Żywności i Żywienia lub stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Zdobycie stopnia doktorskiego i wyższych daje możliwości pracy na wysokich stanowiskach kierowniczych.

Opinie o zawodzie

Na temat zawodu farmaceuty wypowiedział się magister farmacji, Janek D. z Krakowa:

„Kierunek ten, to studia dla lubiących sprzedaż. Trzeba mieć tak zwany dryg do sprzedaży. Dodatkowo trzeba być silnym psychicznie, aby na studiach, od natłoku zajęć i wiedzy nie dostać szału.

Niestety są pewne stereotypy, a zawód farmaceuty jest wciąż niedoceniany. Każdy ma cię za sprzedawcę. Przekonacie się, że w aptece nie ma znaczenia dla klientów, czy to magister, czy technik. Rzeczywistość jest inna, niż może się wydawać…” Jak wyglądają zarobki? „Nie jest najlepiej. Na początku może dostaniecie 3 tys. zł., ale ta pensja nie będzie już szła w górę. Możliwości rozwoju po tym kierunku zerowe. Wydaje mi się, że ten zawód nie może dawać satysfakcji, bo niby w czym? Chyba tylko w dużej sprzedaży…”

Posłuchajcie także rady Asi N. z Lublina, która pracuje w aptece od roku:

„Bez dobrej znajomości chemii * bądź czytaj pasji* nie ma czego szukać na farmacji! Ten kierunek jest dla tych, którzy rozszerzoną chemię na maturze traktują jako rozgrzewkę. Nie ukrywajmy, jest to kierunek medyczny, nauki jest bardzo dużo, najsłabsi odpadną już na początku.” A jak oceniasz samą pracę? „Bywa różnie- chyba jak wszędzie. Bardzo dużo zależy od klientów, którzy naprawdę potrafią czasem zepsuć cały dzień… To trzeba lubić- pracę z ludźmi.”

A co Wy uważacie na ten temat?

Źródło: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Jurek pisze: 2012/10/30 o 16:12

  bardzo odpowiedzialny zawód, a takie małe zarobki

  (odpowiedz)
 2. Danuta pisze: 2019/09/11 o 09:50

  Faktycznie, zawód jest odpowiedzialny, lecz ja na przykład nie czuję żebym nie była doceniana (również finansowo), więc polecam w takim wypadku zmienić pracę ;) sama pracuję w dr zdrowie, to popularna sieć aptek i jestem zadowolona. Oprócz podstawy ma się także premie, więc można wykazać się również większą ambicją

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook