Geografia (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2011 – geografia rozszerzona – wyniki matury

Do egzaminu na poziomie rozszerzonym przystąpiło 31289 maturzystów. Średnia maturalna wyniosła 49,41. Według parametrów statystycznych maksimum, jakie uzyskali uczniowie, to 100, natomiast minimum wyniosło 0. Odchylenie standardowe oszacowano na 17,89.

Średnie wyniki najlepiej wypadły w liceach ogólnokształcących. Tam uczniowie uzyskali 50 proc. Na drugim miejscu znalazły się licea uzupełniające z rezultatem 42 proc. Inne szkoły uzyskały następujące średnie: technika – 39 proc., licea profilowane – 36 proc. oraz technika uzupełniające – 29 proc. To pokazuje, że dla reszty placówek egzamin na poziomie rozszerzonym okazał się trudny.

Wskaźnik łatwości zadań mieścił się w przedziale 0,13?0,84. Jeśli chodzi o rozkład staninowy, wyniki egzaminu w 2011 r. były podobne do zeszłorocznych, dlatego wartości graniczne przedziałów są podobne. Aby uzyskać najwyższy poziom, należało zdobyć 83 proc. punktów na świadectwie. W 2010 r. punktem wyjściowym było 79 proc. Najwięcej osób uplasowało się w staninie piątej (44-53 proc.). Najmniejsza ilość maturzystów osiągnęła staniny graniczne, czyli 0-20 oraz 83-100.

W opinii uczniów wyniki były adekwatne do poziomu wiedzy.  – Matura była trudna. Zwykłe „lanie wody” nie wchodziło tutaj w grę. Trzeba było wykazać się umiejętnościami i znajomością wielu tematów geograficznych. Jeśli ktoś nie do końca opanował materiał, to nie miał co liczyć na wysokie wyniki – zauważa Marta z Płocka.

Źródło: cke.edu.pl

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook