Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Prezentacja maturalna z przymrużeniem oka

Matura ustna z języka polskiego nie jest najcięższym punktem maturalnego maratonu, jednakże bywa dla biednych zdających poważnym stresem. Szczególnie, jeśli nie lubią występować publicznie. Pomocne tutaj może być wymyślenie tematu jak najbardziej zgodnego z własnymi zainteresowaniami, o którym możemy mówić godzinami. Jeszcze lepszym pomysłem jest opracowanie oryginalnego i wesołego tematu, który zapamiętasz nie tylko ty, ale i komisja.

Inspiracji przy tworzeniu pracy możesz szukać nie tylko w literaturze, ale i w muzyce, filmie, teatrze, sztuce, czy? polityce. Czasem w tło prezentacji możesz wplątać również jakiegoś charakterystycznego celebrytę, który swoim postępowaniem przywodzi na myśl bohatera którejś ze szkolnych lektur.

A oto przedstawiam kilka pomysłów na tematy prac, stworzone przez autorkę bloga www.matura2008.blogspot.com:

  • Nakreśl temat niedożywienia w ?Anielce? B. Prusa. Rozważ propozycję założenia Fast foodów na polskiej wsi. Opisz właściwości odżywcze cheeseburgerów i ich wpływ na zaangażowanie chłopów w pracę na roli.
  • Czy powstańcy listopadowi mieliby szansę przeżyć, gdyby wszyscy mieli telefony komórkowe? Porównaj i przeanalizuj mapę działań powstańczych z zasięgiem telefonii komórkowej?
  • Porównaj Konrada Wallenroda z Terminatorem.
  • Pudzianowski ? Herkules naszych czasów. Odnieś jego osiągnięcia do sukcesów mitycznego Herkulesa.

Ja z kolei pomyślałam, iż warto byłoby zająć się następującymi tematami:

  • ?Nigdy w życiu!? jako historia emancypantki. Scharakteryzuj Judytę i udowodnij, że można nazwać ją emancypantką, wspomagając się innymi postaciami literackimi.
  • Baśniowość Dody, czyli mity na estradzie. Na podstawie występów Dody omów wykorzystanie elementów fantastycznych w występach estradowych.
  • Krzyżacy kiedyś i dziś ? omów znaczenie tytułu powieści Sienkiewicza, porównując go do sytuacji spod Pałacu Prezydenckiego.
  • Motyw jednorożca w literaturze, sztuce i popularnych portalach społecznościowych.

Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Jeśli do tego w swojej prezentacji zawrzesz zdjęcia, obrazy, czy fragmenty filmów, przejdzie ona do historii szkoły jako jedna z tych niezapomnianych. Dodatkowo możesz wzbogacić walory estetyczne wystąpienia poprzez dopasowanie swojego stroju do tematu. I tak w prezentacji o baśniach obecnych w występach Dody możesz przyjść przebranym za elfa, a jeśli piszesz o niedożywieniu w ?Anielce? miłym gestem będzie przyniesienie komisji w darze po paczce frytek.

Z pewnością niewielu z was zdecyduje się na tak odważne czyny, jednak nie to jest najważniejsze. Jakikolwiek temat pracy przyjdzie wam opracowywać, spróbujcie podejść do niego na luzie. Oczywiście, prezentacja powinna zawierać merytoryczną treść, ale kilka anegdot czy dowcipnych komentarzy przyda się na rozładowanie atmosfery i z pewnością zapewni ci wymarzony komplet 20 punktów.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook