matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2009 – fizyka podstawowa – odpowiedzi do arkuszy

Arkusz maturalny z fizyki podstawowej składał się z 20 zadań ? zamkniętych i otwartych. Podczas pisania można było korzystać z karty wybranych wzorów i stałych fizycznych, linijki oraz kalkulatora. Zdecydowaną większość punktów można było uzyskać z zadań otwartych, natomiast polecenia zamknięte dawały łącznie 10 punktów.

 

Arkusz podstawowy okazał się umiarkowanie trudny. Większych problemów maturzyści nie mieli z zadaniem 1, w którym należało wyznaczyć wartość prędkości i przyspieszenia ciała oraz z zadaniem 7, gdzie trzeba było wskazać zjawisko, które umożliwia przesyłanie sygnału świetlnego za pomocą światłowodu. W poleceniach otwartych w większości abiturienci poradzili sobie z podpunktem 2 w zadaniu 13, które wymagało wykazania, że podana wartość jest prawdziwa. Problemów nie sprawił również podpunkt 2 w zadaniu 17, w którym należało wyliczyć masę izotopu złota.

Najgorzej z zadań zamkniętych poszło 2., dotyczące przyśpieszenia dośrodkowego ciała poruszającego się po okręgu ruchem jednostajnym, natomiast z otwartych – polecenie 3 z zadania 11, które wymagało znajomości sił oddziałujących na ciało znajdujące się w windzie, podczas jej ruchu do góry. Problemy przysporzyło również zadanie 15, gdzie trzeba było obliczyć długość fali światła emitowanego przez laser.

Opinie na temat poziomu trudności tego arkusza są podzielone: jedni uważają, że po zgłębieniu się w treści zadań, okazywały się bardzo proste, inni natomiast twierdzili, że mogło im pójść lepiej i nie są w pełni zadowoleni.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook