matura z polskiego

Matura j.polski 2007 ? poziom podstawowy (arkusz i klucz odpowiedzi)

Tematy

W części sprawdzającej rozumienie czytanego tekstu Wasi starsi koledzy w 2007 roku odpowiadali na pytania na podstawie tekstu Barbary Skargi ?O obywatelstwie?. Przy pisaniu wypracowania musieli wykazać się znajomością III części ?Dziadów? Adama Mickiewicza albo ?Przedwiośnia? Stefana Żeromskiego i ?Granicy? Zofii Nałkowskiej. W przytoczonej w I temacie scenie więziennej należało zinterpretować bajkę opowiedzianą przez Żegotę i  scharakteryzować postawy aresztowanych studentów. Temat II wymagał porównania kreacji matki Cezarego Baryki i matki Elżbiety Bieckiej.

 

Zdawalność

W 2007 roku egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało 94% maturzystów, a średni wynik wyniósł wtedy 50%.

 

Opinie

Niestety nie wszyscy maturzyści radzili sobie z czytaniem tekstu ze zrozumieniem, a tym bardziej z wyszukiwaniem w nim odpowiednich informacji. Jakie trudności napotkali maturzyści przy rozwiązywaniu I części? Nie potrafili samodzielnie wyrazić oceny. Niektórzy mieli problem ze zrozumieniem słowa sprzeczność oraz dostrzeżeniem różnicy pomiędzy komunikatem a rozmową. Wielu z maturzystów, którzy w II części wybrali temat na postawie ?Dziadów? Mickiewicza błędnie umieszczało akcję utworu podczas II wojny światowej, Powstania Warszawskiego albo w roku 1920. Nieznajomością utworów wykazali się także maturzyści piszący wypracowanie na podstawie powieści Żeromskiego i Nałkowskiej. Do najcięższych błędów można zaliczyć: nieznajomość imion i nazwisk bohaterów, pisanie o postaciach z innych powieści czy mylenie wątków.

 

Pobierz arkusze maturalne

http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat_07/polski_pp.pdf
http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat_07/pol_pp_prozw.pdf

 

źródło: www.cke.edu.pl
Anna Szcześniak

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook