matura z historii

Matura Historia 2007: Arkusz na poziomie rozszerzonym

Tematy

Na poziomie rozszerzonym na maturze z historii, oprócz części testowej, pojawiły się również dwa tematy wypracowań. W tej pierwszej części uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi materiałów źródłowych. Pojawiły się m.in. zagadnienia związane ze starożytną rzeźbą, rozwojem Kościoła oraz prezydenturą amerykańską. W ostatniej, najwyżej punktowanej części, na maturzystów czekało stworzenie tekstu własnego. Tematy do opracowania opierały się na historii nowożytnej i współczesnej. Pierwszy polegał na charakteryzacji przyczyn
i skutków traktatu krakowskiego z 1525 roku. W drugim zdający musieli przeanalizować problem Prus Wschodnich w stosunkach polsko-niemieckich w XX wieku.

 

Zdawalność

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej historię na maturze wybrało ok. 30 proc. uczniów. Egzamin zaliczyło ponad 90 proc. zdających.

 

Opinie

Matura rozszerzona 2007 z historii nie cieszyła się takim zainteresowaniem jak dzisiaj. Chętnych na ten przedmiot uczniów było zdecydowanie mniej. W ogólnej opinii egzamin okazał się dosyć trudny. Problemy w szczególności sprawiły zadania związane z mapami i fragmentami tekstów. Najłatwiejszą częścią okazała się część pisemna, gdzie zdający musieli stworzyć własną rozszerzoną wypowiedź na jeden z dwóch tematów.

 

Arkusz do pobrania pod podanym linkiem:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat2_07/his_pr.pdf

 

Arkusz odpowiedzi do pobrania pod podanym linkiem:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat2_07/his_pr_rozw.pdf

 

Katarzyna Kujawa

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook