Zawód: Doradca kredytowy (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Doradca kredytowy (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Doradca kredytowy

Kredyt to w dzisiejszych czasach bardzo dobrze znane nam słowo. Coraz więcej osób ma z nim do czynienia. Duże zapotrzebowanie zwiększa ilość ofert kredytowych, przez co wybór banku i zaciągnięcie kredytu jest bardzo trudne. W takich sytuacjach klienci często korzystają z usług doradcy kredytowego. Na czym dokładnie polega ten zawód?

Zawód doradca kredytowy

Doradca kredytowy pomaga swoim klientom ? osobom prywatnym lub firmom ?doradca przedstawia oferty banków (fot.freedigitalphotos.net) w wybraniu najbardziej korzystnej oferty kredytowej. Nie jest to jednak jednorazowe spotkanie. Doradca przeprowadza dokładny wywiad na temat oczekiwań klienta i określa jego zdolność kredytową. Następnie dobiera kilka najbardziej odpowiadających ofert, z których ostatecznie wspólnie z klientem wybiera najlepszą. Jego praca jednak nie kończy się na samym wyborze. Dalej pomaga w skompletowaniu i wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów i złożeniu wniosku kredytowego. Od tego momentu staje się pośrednikiem między klientem a bankiem. Przekazuje wszystkie informacje, decyzje banku itd. aż do momentu, gdy transakcja zostanie ostatecznie zrealizowana.

Wykształcenie doradcy kredytowego

Doradca powinien mieć co najmniej wykształcenie średnie, ale o wiele bardziej poszukiwani są ci z wykształceniem wyższym na przykład z ekonomii, matematyki, finansów. Ważne są również zainteresowania ekonomiczne i znajomość finansów, aktualności w dziedzinie ekonomii oraz zmian prawnych.

Rynek pracy

Jako doradca kredytowy zatrudnienie możesz uzyskać w bankach oraz w niezależnych firmach doradczych. Możesz również założyć własną, nawet jednoosobową firmę. Praca ta związana jest zwykle z kursami doszkalającymi, najczęściej organizowanymi przez firmę, w której zostałeś zatrudniony.

Idoradca pomaga w sfinalizowaniu kredytu (fot.freedigitalphotos.net)le zarabia doradca kredytowy?

Na zarobek dorady kredytowego składa się pensja podstawowa, czyli 2000-3000zł brutto miesięcznie oraz prowizja, którą wypłaca dany bank. Zarobki więc nie są jednakowe, zależą od ilości kredytów, jakie doradca zdoła zrealizować. Niemniej jednak pensja ta wynosi przeciętnie około 5000zł, a doświadczeni i znani w swoim fachu mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy.

Status społeczny

Status społeczny doradcy kredytowego jest wysoki. Zawód ten nieodzownie łączy się z zaufaniem, jakim darzą go klienci. Ponadto doradca traktowany jest jako dobrze wykształcony specjalista, na którego radach można polegać.

Opinie o zawodzie

Doradca kredytowy musi mieć taki mix cech. Szeroką i dokładną wiedzę i umiejętność przekazania jej w prosty sposób. Ma się do czynienia z różnymi klientami i do każdego trzeba umieć dotrzeć. Nie zawsze jest to łatwe. Potrzebna jest cierpliwość – opisuje Marek, poznański doradca kredytowy z kilkuletnim doświadczeniem.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Dobry doradca kredytowy łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, jest cierpliwy i umie słuchać. Musi wzbudzać zaufanie, ważna jest więc prezencja, wygląd zewnętrzny i dobre maniery. Praca ta wiąże się z dużym stresem i tzw. wyścigiem szczurów, przydatna więc jest odporność na tego typu czynniki. Trzeba pamiętać, że doradca nierzadko musi być dostępny dla klienta 24h/dobę, co wiąże się z brakiem wolnego czasu i prywatnego życia. Z drugiej jednak strony, im więcej klientów, tym większy zarobek. Wybór należy już do ciebie.

Zainteresować cię mogą podobne stanowiska z tej branży. Pokrewne zawody to na przykład: doradca inwestycyjny lub doradca podatkowy.

 

Źródło: praca-enter.pl, careego.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook