matura chemia (fot.freedigitalphotos.net) matura chemia (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2015 – chemia rozszerzona – wyniki matury

Do matury rozszerzonej z chemii podeszło 27 313 uczniów, czyli około 10% wszystkich piszących w tym roku egzaminy.

Chemia rozszerzona była trzecim najczęściej wybieranym przez maturzystów przedmiotem dodatkowym. Zdecydowaną większość, bo ponad 95%, stanowili uczniowie szkół publicznych. Przedmiot ten zdawało 20 164 kobiet i tylko 7 149 mężczyzn. Jako matura dodatkowa, nie posiada progu zdawalności 30%.

Rozkład wyników zdających chemię 2015 (fot.cke.edu.pl)

Średni wynik tego egzaminu wynosił 52%, czyli 31/60 punktów. Jest o 2% lepszy od wyniku z 2014r. W 2013r. średnia wynosiła jednak nieco więcej, bo 56%, natomiast w 2012r. była porównywalna. W siedmiu pracach nie podjęto się wykonywania zadań. Natomiast maksymalny wynik osiągnęło nieco ponad 100 osób. Ponad 10 000 zdających zdobyło wynik powyżej 40%. W najwyższym przedziale powyżej 94% uplasowało się 4% abiturientów, czyli ponad 1000 osób.

Najtrudniejsze okazały się zadania 2 i 12, których poziom rozwiązywalności wynosił 23%.  Świadczy to o problemach maturzystów z dokonywaniem pogłębionej analizy problemu oraz tworzeniem wieloetapowych rozwiązań. CKE określa ten arkusz jako umiarkowanie trudny, a co sądzą o nim sami abiturienci? Według mnie arkusz był prosty. Bardzo się przykładałam do nauki chemii, więc nie miałam problemów z większością poleceń – twierdzi Monika. Arek natomiast, krakowski maturzysta, uważa, że egzaminy z poprzednich lat były o wiele prostsze. Nie spodziewałem się takiego poziomu. Niektóre tematy zadań bardzo mnie zaskoczyły i ich rozwiązanie sprawiło mi sporo trudności.

A.Szczykutowicz, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook