matura WOS (fot.wikipedia)matura WOS (fot.wikipedia)

Matura 2015 – WOS rozszerzony – wyniki matury

Do matury rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie podeszło 28 072 uczniów, co stanowi ponad 10% wszystkich zdających w tym roku egzaminy.

Wśród nich było 24 640 uczniów szkół publicznych oraz 3387 uczniów szkół niepublicznych. Podobnie, jak w przypadku historii, zdecydowaną większość stanowiły kobiety.

Przedział określony jako średni, obejmował wyniki 16-25%. Uplasowało się w nim 20% abiturientów. Natomiast w najwyższym, przekraczającym 40 punktów (68%) znalazło się 4% maturzystów. Matura dodatkowa nie posiada progu zdawalności, uczniowie nie musieli więc przekraczać 30%, by ją zdać.

Rozkład wyników zdających WOS 2015 (fot.cke.edu.pl)

Tegoroczna matura z wiedzy o społeczeństwie oceniana jest jako bardzo trudna. Średni wynik wyniósł 26%, czyli 15/60 punktów. Jest aż o 20% gorszy od średniego wyniku z 2014r. W 26 pracach nie podjęto się wykonywania zadań. Byli jednak maturzyści, którym udało się zdobyć maksymalną liczbę punktów.

Według sprawozdania CKE najgorzej uczniom poszły zadania z zakresu stosunków międzynarodowych. Średni poziom rozwiązywalności pięciu poleceń z tej tematyki wyniósł zaledwie 12%.

Nie spodziewałam się tak trudnych zadań na nowej maturze. Ćwiczyłam sobie arkusze z zeszłych lat i były o wiele prostsze – twierdzi jedna z maturzystek, Wiktoria.

 

A.Szczykutowicz, źródło:CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook