matematyka (Fot.freedigitalphotos.net)

Egzamin maturalny 2012: matematyka, poziom podstawowy

Tematyka

Pierwsza część arkusza to zadania zamknięte, w których uczniowie musieli wykazać się precyzją obliczeń i umiejętnością szybkiego, logicznego myślenia. Pytania w większości opierały się na zagadnieniach funkcji kwadratowej, równań i nierówności oraz trygonometrii.

Kolejna część testu to pytania otwarte. W dziewięciu zadaniach maturzyści musieli polegać tylko na sobie. Nie mieli żadnej podpowiedzi w postaci czterech możliwości wyboru. Jedynym ułatwieniem była możliwość skorzystania z tablic i wzorów. Dwa zadania wymagały umiejętności rozwiązywania równań. Pozostałe skupiały się na ciągach, trygonometrii, wielomianach oraz kombinatoryki.

Zdawalność

Egzamin maturalny na poziomie podstawowym zaliczyło 85 proc. zdających. Średni wynik to 54 procent.

Opinie

Matura z matematyki była jedną z łatwiejszych na przestrzeni lat. Jednak zdania na jej temat są podzielone. Dla umysłów ścisłych pytania zawarte w arkuszu nie sprawiły trudności. Mniej optymistyczni byli uczniowie klas humanistycznych. Dla nich rozwiązywanie egzaminu było prawdziwą katorgą. ? Stres i świadomość, że matematyka nie jest moją mocną stroną, strasznie mnie sparaliżowały. Ciężko było mi przebrnąć szczególnie przez zadania otwarte- powiedziała nam Ania, uczennica klasy dziennikarskiej. Najtrudniejsze okazało się ostatnie zadanie z pociągiem. Wielu młodych ludzi narzekało, że ciężko było znaleźć rozwiązanie tej ?łamigłówki?.

Link do arkusza

http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000002012_matura2012/matm_pp.pdf

Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook