język angielski (Fot.freedigitalphotos.net)

Egzamin maturalny 2012: język angielski, poziom podstawowy

Tematyka

Podstawowy arkusz składał się z 35 zadań zamkniętych oraz 2 otwartych.

W pierwszej części młodzi ludzie zmierzyli się z słuchaniem. W arkuszu pojawiły się pytania dotyczące wywiadu z reżyserką, usłyszanych wiadomości oraz wypowiedzi o internetowych zakupach. Następnie od uczniów wymagało się zrozumienia tekstu pisanego. Pierwsze zadanie wymagało dobrania nagłówków do zamieszczonych fragmentów. Dwa kolejne skupiały się na szczegółach dłuższych tekstów. Maturzyści musieli określić czy podane zdania są prawdziwe, czy fałszywe oraz zaznaczyć odpowiedź najlepiej pasującą do pytania.

W części pisemnej na zdających czekała wiadomość wysłana z kursu językowego oraz list informujący o spotkaniu uczniów z nauczycielami.

Zdawalność

Na język angielski na maturze zdecydowało się 84,2 proc. uczniów. To najczęściej wybierany język obcy. Zaliczyło go 97 proc. maturzystów. Średnia wyniosła 68 procent.

Opinie

W ogólnej opinii matura należała do łatwych. Najwięcej problemów sprawiło słuchanie. Maturzyści narzekali na złe warunki, stres oraz szumy, które przeszkadzały im zrozumieć wypowiedzi. Większość z nich była mówiona szybko i z akcentem, co również utrudniało odbiór. Części pisemne i czytane okazały się kołem ratunkowym. Tutaj młodzież mogła wykazać się rozumieniem języka oraz umiejętnym używaniem go w piśmie.

Link do arkusza:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000002012_matura2012/ang/angielski_pp.pdf

 

Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook