matura z geografii (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2008 – geografia rozszerzona – wyniki matury

Na maturę z geografii na poziomie rozszerzonym zdecydowało się ponad 20 proc.  Szczegółowy podział uwzględnia jeszcze jeden wybór przedmiotu. Geografię, jako obowiązkową, wybrało niecałe 50 proc., natomiast niewiele ponad 50 proc. zdecydowało się na jej dodatkową formę.  Ogólna zdawalność matury wyniosła 98 proc. Najlepiej poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących. Aż 99 proc. absolwentów zaliczyło egzamin. Tuż za nimi uplasowali się zdający z techników z wynikiem 96 proc. Inne szkoły poradziły sobie następująco: licea uzupełniające – 89 proc., licea profilowane – 88 proc. oraz technika uzupełniające – 50 proc.

Średni wynik ogólny na poziomie rozszerzonym wyniósł 55 proc. Zestawienie pokazuje, że stosunkowo łatwo zaliczyć egzamin, ale trudniej uzyskać wysoki wynik. W rankingu najlepsza znów okazała się młodzież z liceów ogólnokształcących.  Ich średni rezultat to 56 proc. Drugie miejsce zajęli absolwenci techników z wynikiem 45 proc. W innych szkołach prezentował się on następująco: licea uzupełniające – 44 proc., licea profilowane – 40 proc. oraz technika uzupełniające – 34 proc.

Uczniowie ocenili swoje wyniki pozytywnie. Większość rezultatów jest adekwatna do posiadanej wiedzy.  – Wiadomo, jeśli ktoś się nie przyłożył, to nie mógł liczyć na maksymalne ilości punktów. Uważam, że ten test sprawdzał wszystko, co potrzebne na poziomie rozszerzonym. Egzaminatorzy oceniali go wg klucza, więc nie ma mowy o pomyłkach – zaznacza Anna z Gdańska. Podobnego zdania jest Marcin z Olsztyna – Tutaj nie było miejsca na kombinowanie. To nie matura z polskiego, lanie wody nic nie da. Liczą się fakty i to, co ma się w głowie – dodaje.


Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook