Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z geografii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 ? geografia rozszerzona ? arkusze maturalne

W dniu 14 maja maturzyści przystąpili do matury z Geografii.  Tego samego dnia była zdawana zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Sprawdźcie, z czym przyszło zmierzyć się na egzaminie.

Tematy

Poziom  rozszerzony zawierał 36 zadań oraz barwną mapę obszaru Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.  Pierwsze 9 zadań opierało się na analizie dołączonej mapy. Maturzyści musieli także znać uskoki tektoniczne,  epoki geologiczne, grzbiety śródoceaniczne, różnice w amplitudzie rocznych temperatur, zjawiska geograficzne w Polsce oraz akumulacyjne i erozyjne formy rzeźby oraz pradoliny.

W zadaniu 31 na podstawie tekstu należało podać dwie przyczyny deindustrializacji w krajach wysoko rozwiniętych w ostatniej dekadzie XX w. i w pierwszej dekadzie XXI wieku. W zadaniu 32 również na podstawie zamieszczonego tekstu oraz własnej wiedzy maturzyści wymieniali trzy gospodarcze konsekwencje dla świata związane z wyczerpaniem się zasobów ropy naftowej.

W zadaniu 36 należało podać przynależność polityczną wymienionych w tabeli terytoriów oraz litery, którymi oznaczono ich położenie na mapie. Dodatkowo trzeba było wymienić korzyści społeczno-ekonomiczne, które mogą odnosić terytoria niesamodzielne z faktu przynależności do innego państwa, jak również korzyści polityczne dla kraju posiadającego takie terytorium.

Opinie

Według maturzystów matura była dość trudna. Dużym problemem okazało się wyjaśnianie pojęć. Co więcej uczniowie uważali, że próbna matura była znacznie łatwiejsza.

Zobacz arkusz online

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook