Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 6 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z biologii (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 – biologia rozszerzona – arkusze maturalne

Matura z biologii na poziomie rozszerzonym odbyła się 17 maja, czyli tego samego dnia, co egzamin podstawowy oraz matura z historii. Sprawdźcie poziom trudności zadań z którymi zmierzyli się tegoroczni maturzyści.

Tematy

Matura z biologii na poziomie rozszerzonym składała się z 36 pytań.  Zadania z którymi przyszło zmierzyć się maturzystom to m.in. zapytania o tkankę tłuszczową, tkanki roślinne, błonę komórkową, zjawisko osmozy, aminokwasy, czy pracę serca.

W zadaniu 10 i 11 należało sporządzić na podstawie przeprowadzonych badań liniowy wykres ilustrujący zmiany stężenia glukozy od momentu jej podania oraz wyjaśnić w jaki sposób insulina powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi.

W kolejnych zadaniach należało wykazać, co wpływa na niedoczynność tarczycy, określić rolę związków chemicznych podczas przemian metabolicznych, wyjaśnić jakie znaczenie dla przebiegu fermentacji mleczanowej ma przekształcenie pirogronianu w mleczan podczas procesu, wyjaśnić dlaczego niska temperatura ogranicza ubytki masy przechowywanych warzyw i owoców oraz podać jaką funkcję pełnią leukocyty w komórce roślinnej.

W zadaniu 18 maturzyści zmierzyli się z fragmentem budowy anatomicznej korzenia, natomiast w zadaniu 24 musieli wyjaśnić cechy budowy skóry płazów i wykazać jej przystosowanie do wymiany gazowej. W zadaniu 26 należało zaznaczyć rysunek przedstawiający grzybnię z której zbudowane są owocniki  pieczarki.

Opinie

Według maturzystów tegoroczna matura była trudniejsza od ubiegłorocznej i od tej, która pojawiła się na maturze próbnej.

? Im bliżej byłem końca, tym pytania były coraz to bardziej trudniejsze. Największe trudności sprawiły mi te, które odnosiły się do roślinności. Obawiam się trochę swoich wyników, ponieważ nie jestem pewien wielu odpowiedzi? ? mówi Karol z Krakowa

Zobacz arkusz online

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook