Matura 2013 historia (Fot.Mschlindwein, wikipedia.pl)

Matura 2013 ? historia rozszerzona – arkusze maturalne

Matura z historii na poziomie rozszerzonym odbyła się 17 maja 2013 roku. Jeżeli planujecie zdawać maturę z tego przedmiotu w przyszłym roku, powinniście sprawdzić, jaki zadania były w poprzednich latach.

Tematy

Matura na poziomie rozszerzonym miała mniej pytań niż na podstawowej. Trzeba było rozwiązać 26 zadań. Egzamin składał się z trzech części.

W pierwszej z nich znajdowały się teksty źródłowe, fotografie i mapy. Pojawiły się także ilustracje przedstawiające rzymską płaskorzeźbę, Muzykujące Japonki, rysunek opublikowany w polskim czasopiśmie satyrycznym w 1934 roku, niemiecki plakat wydany przez Hakatę w 1890 r., polski plakat z 1982 r., fragment obrazu Jana Matejki, fragment tablicy genealogicznej dynastii Romanowów, oraz mapy.

W pozostałych zadaniach należało uporządkować chronologicznie wydarzenia z historii starożytnej oraz rozpoznać polityków ateńskich na podstawie zamieszczonych cytatów.

W części drugiej należało zanalizować źródła wiedzy historycznej. Tematem przedstawiał się następująco:

  • Żołnierze i dowódcy w konfliktach zbrojnych od starożytności do XX w.

W części trzeciej trzeba było zmierzyć się z wypracowaniem. Były dwa tematy do wyboru:

  1. Krzyżacy ? krzewiciele chrześcijaństwa nad Bałtykiem, czy najeźdźcy? Scharakteryzuj i oceń działalność zakonu krzyżackiego nad Bałtykiem od XIII do początku XVI w.
  2. Nasze granice? [?] Wszędzie, gdzie nasi walczą i giną. Scharakteryzuj udział żołnierzy polskich w walkach poza krajem w czasie II wojny światowej i oceń wpływ ich czynu zbrojnego na kształt niepodległej Polski.

 

Opinie

Według maturzystów matura na poziomie rozszerzonym była trudna. Duży problem sprawiły wypracowania i ogólnie cała część druga.

?Miałem ogromny problem z wybraniem tematu. Ostatecznie zdecydowałam się na ten drugi, ponieważ okres II wojny światowej opanowałam znacznie lepiej. Trzymam się nadziei, że trafiłam w klucz i wszystko pójdzie po mojej myśli? ? mówi Marta z Lublina

Zobacz arkusz online

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook