Biologia 2013 poziom rozszerzony (Fot.freedigitalphotos.net)

Biologia 2013 – odpowiedzi do arkuszy – poziom rozszerzony

Poziom rozszerzony matury z biologii zawierał 36 zadań, gdzie maksymalna liczba punktów do zdobycia to 60. Uczniowie musieli odpowiedzieć na co najmniej 30% poprawnych odpowiedzi, aby zdać egzamin. Czas przewidziany na pracę to 150 minut.

Według danych opublikowanych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w tym arkuszu maturalnym nie było zadań łatwych, jedynie umiarkowanie trudne oraz trudne. Najtrudniejsze okazały się te, które wymagały wyjaśnienia zależności przyczynowo-skutkowej pomiędzy prezentowanymi faktami biologicznymi, czyli zadania 4.b, 24.b, 12 oraz 25. Kolejną trudnością było zadanie 22., 14., 9.b, oraz 34.b, gdzie uczeń musiał wykorzystać wiedzę na temat procesów i zjawisk biologicznych. Maturzyści nie poradzili sobie zbyt dobrze, także z zadaniem 21.b, które to miało na celu zbadać umiejętność interpretowania wyników doświadczeń, a także zadania 2., 4.a i 24.a sprawdzające sprawność analizowania związków między strukturą i funkcją na różnych poziomach organizacji życia. Kolejne zadania, które nie były łatwe dla maturzystów to zadanie 27., 28.b, 29 oraz 30., w których trzeba było wykorzystać wiedzę z zakresu genetyki.

Umiarkowanie trudne, to te które sprawdzały umiejętność korzystania z informacji i ich przetwarzania- zadanie 8., 10., 13, 23a i b. Maturzyści nie mieli dużego problemu z opisaniem zależności pomiędzy organizmami, czyli zadanie 31.a i 32.

Najwyższą moc różnicującą miały zadania 18.a i 24.a, gdzie maturzysta musiał rozpoznać struktury biologiczne i określanie ich funkcji oraz analizowanie związku budowy struktur z ich funkcją .

Zdając maturę rozszerzoną z biologii abiturient musi wykazać się wiedzą zdobytą na zajęciach, nie ma tutaj zadań nadprogramowych. Nierzadko maturzysta musi ?włączyć? logiczne rozumowanie i zlepić wszystkie zdobyte informacje.

Opinie zdających była dość szokująca bo zdecydowana większość opowiedziała się za tym, iż egzamin był łatwy: Matura była bardzo łatwa! Nie sprawiła mi najmniejszej trudności, ale to dlatego, że solidniej się do niej przygotowałam– powiedziała Ania.
Źródło: cke.edu.pl
Inez Brodowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook