flaga Hiszpaniiflaga Hiszpanii

Matura 2013 – język hiszpański rozszerzony – arkusze maturalne

Matura z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym odbyła się 27 maja 2013 roku. Składała się z 41 zadań. Egzamin podzielony był na dwie części, na które zostało przeznaczone 190 min.

Wszyscy uczniowie musieli przystąpić do jednego, wybranego egzaminu z języka nowożytnego na wybranym poziomie. Język hiszpański, jako przedmiot obowiązkowy można było zdawać na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Egzamin na poziomie rozszerzonym polegał na rozwiązywaniu 30 zadań zamkniętych oraz  11 zadań dłuższej wypowiedzi. Matura z tegoż przedmiotu mogła być zdawana również jako przedmiot dodatkowy, czyli nieobowiązkowy.

Zadania zamknięte były różnego rodzaju: wielokrotnego wyboru, prawda/ fałsz oraz zadania na dobieranie. Arkuszu maturalnym na poziomie rozszerzonym sprawdzał wiadomości oraz umiejętności ze wszystkich standardów wymagań egzaminacyjnych: rozumienie tekstu słuchanego oraz pisanego, budowanie wypowiedzi pisemnej oraz rozpoznawania i stosowania struktur leksykalno- gramatycznych.

I część matury z języka hiszpańskiego zawierała 11 zadań, które sprawdzały umiejętności ze stosowania struktur leksykalno- gramatycznych. Ostatnie zadanie polegało na napisaniu wypracowania. Zdający musiał wypowiedzieć się na jeden z trzech tematów:

  • opowiadanie o wydarzeniu w hotelu, w którym na skutek pomyłki jednego z pracowników, poznałeś(-aś) sławną osobę.
  • opisanie młodzieżowego obozu przetrwania, który ze względu na usytuowanie i program poleciłbyś/poleciłabyś kolegom pragnącym zmierzyć się z własnymi słabościami.
  • Przedstaw w formie rozprawki wady i zalety przydrożnej reklamy z punktu widzenia osób podróżujących samochodem.

Należało pamiętać, aby nie przekroczyć 300 słów.

Na tę część przeznaczono 120 min. Można było uzyskać maksymalnie 23 punktów.

II część matury z języka hiszpańskiego polegała na wyborze poprawnej odpowiedzi na podstawie tekstu słuchanego, bądź pisanego oraz na rozpoznaniu struktur leksykalno- gramatycznych.

Na tę część przeznaczono 70 min. Można było uzyskać maksymalnie 27 punktów.

Arkusz maturalny online:

 

 

Źródło: cke.edu.pl
Inez Brodowska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook