stare książki (fot.freeimages.com)stare książki (fot.freeimages.com)

Literatura fantastyczna- najważniejsze cechy

Kolejnym rodzajem literatury, który dobrze znać do matury jest literatura fantastyczna. Dlatego też w tym artykule chciałabym zapoznać Cię z najważniejszymi informacjami, które jej dotyczą. Dowiesz się na przykład: kiedy powstała, jacy są jej najbardziej znani przedstawiciele i jakie dzieła stworzyli. Zobaczysz także o czym mówi literatura fantastyczna oraz jacy bohaterowie występują w dziełach z tego gatunku. A więc chwila skupienia i zapraszam do pacy! Będzie fantastycznie- obiecuję :)

JAKIE BYŁY POCZĄTKI TEGO GATUNKU?

Jak można zaobserwować, śledząc historię światowej literatury elementy fantastyki obecne były w wielu tekstach już od bardzo dawnych czasów. Możesz zobaczyć je na przykład w legendach, mitach, bajkach oraz baśniach.

 zamek(fot.freeimages.com)
PODSTAWOWE CECHY LITERATURY FANTASTYCZNEJ

  • występują nierealistyczne postacie, są one wymyślone, nierzeczywiste to wytwór wyobraźni autora,
  • zdarza się, że któryś z głównych bohaterów cechuje się niezwykłą odwagą, a jego rolą jest uratowanie świata i ludzkości,
  • akcja toczy się w nadnaturalnym świecie, całkowicie odmiennym od rzeczywistego,
  • istnieją dwa przeciwne światy, jeden normalny, zwykły, drugi alternatywny, magiczny, jakaś fantastyczna kraina,
  • bohaterowie funkcjonują w jednym i drugim wymiarze, często zdarza się, że do fantastycznego świata dostają się w wyniku irracjonalnych zdarzeń,
  • dużą rolę odgrywa magia,
  • fabuła ma przygodowy charakter, dużo się dzieje,
  • na porządku dziennym występują zjawiska nadprzyrodzone.

TRZY RODZAJE LITERATURY FANTASTYCZNEJ

zombie(fot.freeimages.com)

SCIENCE FICTION – inaczej określana jako fantastyka naukowa, charakteryzuje się tym, że przedstawia pewną wizję świata w przyszłości, kładzie nacisk na rozwój technologiczny, osiągnięcia nauki i postęp cywilizacyjny oraz ich oddziaływanie i wpływ na życie ludzi. Jako przykład warto tutaj przytoczyć utwory Stanisława Lema, czy Juliusza Verne’a.

FANTASY– autor stwarza w dziele tego typu odrębny świat, w którym żyją bohaterowie, pełno tam magii i niezwykłych zdarzeń. Akcja jest bardzo żywa i bogata. Jako przykłady można tutaj wskazać:„Władca Pierścieni” lub „Hobbit” J. R .R. Tolkiena czy zbiory opowiadań Andrzeja Sapkowskiego.

HORROR– w tym przypadku najważniejsze jest oddziaływanie fantastyki na emocje odbiorców. Celem jest doprowadzenie do poczucia grozy, strachu, szoku, niepewności, dzięki temu autor chce zaciekawić. Często występują motywy takie jak: duchy, wampiry, wilkołaki, zombie, miejsca, w których straszy, stare cmentarze.

Jak mogłeś zauważyć w dzisiejszej lekcji literatura fantastyczna nie jest trudnym zagadnieniem. Nawet jeśli czytanie książek nie należy do Twoich głównych zainteresowań, na pewno spotkałeś się z fantastycznymi elementami chociażby w różnych filmach. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapamiętać najważniejsze informacje.

K.M.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook