poezja Baczyński (fot. freeimages.com)poezja Baczyński (fot. freeimages.com)

Krzysztof Kamil Baczyński- charakterystyka twórczości

Postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na pewno jest Ci znana. Jednak warto, abyś poznał także kilka bardziej konkretnych i szczegółowych faktów na jego temat. Przede wszystkim, dlatego, że jego utwory dość często pojawiają się na maturze, zatem będziesz mógł przygotować się zawczasu.

Dobrze byłoby poznać tego poetę także, dlatego, że jest on bliski maturzystom ze względu na jego młody wiek, w którym tworzył. Baczyński zginął, bowiem jako młody człowiek, mając zaledwie 23 lata, czyli będąc niewiele starszym niż Ty teraz. Żył on w czasach ciężkich dla naszego kraju, co bezpośrednio wpłynęło na jego życie, a co za tym idzie także twórczość. Krzysztof urodził się 22 stycznia 1921 w Warszawie, w stolicy także przyszło mu zginąć 4 sierpnia 1944 roku w trakcie Powstania Warszawskiego, w którym brał udział.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim zachęcam do obejrzenia filmiku:

POKOLENIE KOLUMBÓW

Mówiąc o Baczyńskim nie sposób nie wspomnieć o pokoleniu Kolumbów, których nazywano także pokoleniem „apokalipsy spełnionej” lub pokoleniem „czasu burz”.. Mianem takim określano, bowiem grupę osób narodzonych w latach 1919-1922, a czas ich dojrzewania został uwieńczony wybuchem II Wojny Światowej i osiągnięciem przez nich pełnoletniości w tym czasie. W związku z tym woja miała kluczowe znaczenie dla ich życia, bowiem przerwała beztroski czas ich młodości, nagle musieli oni zetknąć się z grozą, cierpieniem i strachem. W jednym momencie musieli wykazać się dowagą i stanąć twarzą w twarz z dorosłością, niezbędny był także ich udział w wojnie. To przeżycie, które w tak gwałtowny sposób na nich spadło zdeterminowało wszystkie ich dalsze losy. Wtedy musieli oni walczyć o ojczyznę, przy czym jednocześnie także publikować swoją twórczość. Obok samego Baczyńskiego do grona przedstawicieli tego pokolenia należeli także: Tadeusz Borowski, czy Tadeusz Gajcy.

długopis i zeszyty (fot. freeimages.com)
WIERSZE BACZYŃSKIEGO

 • „Modlitwa”,
 • „Dwie miłości„,
 • „Bez imienia”,
 • „Samotność”,
 • „Elegia o chłopcu polskim”,
 • ” Z głową na karabinie”,
 • „Pokolenie”,
 • „Sur le point d`Avignon”,
 • „Romantyczność

CECHY TWÓRCZOŚCI

 1. Przeżycia związane z wojną kształtują twórczość tego artysty, sposób pisania przez niego wierszy, mają także wpływ na jego osobiste przeżycia, moralność i wyznawane poglądy.
 2. Baczyński w niezwykły sposób opisuje czasy II Wojny Światowej, przybliża jej realia odbiorcom. Przedstawia on tragizm tego okresu. Sprawia to, że jego poezja jest na owe czasy nowa, bowiem pojawiają się nowe tematy do tworzenia, a właściwie jeden wiodący temat- wojna. Jego dzieła stanowią świadectwo tamtych nieszczęśliwych czasów.
 3. Jego utwory charakteryzują się mrocznym, patetycznym i podniosłym charakterem.
 4. Widocznym elementem poezji Baczyńskiego jest bijący z nich katastrofizm. Wynikał on ze świadomości autora, który wiedział, w jakich czasach żyje, że każdy kolejny dzień nie jest pewny, a pisany wiersz zawsze mógł być tym ostatnim. Stąd też jego wiersze przepełnione są pesymizmem, smutkiem, przekonaniem o tym, że koniec może nadejść i nadejdzie, nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie. Wiązało się to także z coraz częściej pojawiającymi się myślami o śmierci i niemożności ucieczki przed nią.
 5. Autor przedstawia życie swoich rówieśników. Pokolenia, które dopiero zaczynało prawdziwe życie, miało plany na przyszłość, jednak wszystko zepsuła wojna. W związku z tym pojawił się w ich sercach dylemat- walka, czy „normalne” życie.
 6. Pojawiają się także myśli dotyczące utraconej młodości i dawnego życia, które już nigdy nie powróci.
 7. Poezja Baczyńskiego to także rozważania o moralności i etyce oraz filozoficzne zastanawianie się nad tym, jaką postawę przyjąć wobec tego, co się działo. To próba zrozumienia całej sytuacji i zajęcia jakiegoś miejsca w tym nowym świecie.
 8. Można spotkać się także z rozważaniami nad życiem, jego sensem, śmiercią, miłością.
 9. Baczyński, mimo tego, że zginął w młodym wieku, zdążył się zakochać i ożenić z ukochaną Basią. Jej także poświęcił wiele wierszy o charakterze miłosno-erotycznym, w których dał wyraz uczucia, jakim ją darzył.
 10. Baczyński nawiązuje także do tradycji romantycznej, używa elementów onirycznych i wizjonerskich.
 11. Mimo, że tematyka jego utworów jest tragiczna i smutna, nie zapomniał on o stosowaniu ciekawych środków artystycznych. Środki poetyckie, jakie używał to na przykład: metafory, symbole, aluzje, czy przemilczenia.

W ramach podsumowania zachęcam do obejrzenia filmiku dotyczącego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

K.M.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook