Zawód Bioinżynier (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2012 – biologia podstawowa – odpowiedzi do arkuszy

Arkusz egzaminacyjny z biologii na poziomie podstawowym zawierał 30 zadań sprawdzających wiadomości opisane w standardach wymagań egzaminacyjnych oraz umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 50. Na rozwiązanie wszystkich poleceń zdający mieli 120 minut.

Najwyżej oceniono pięć zadań. Za poprawne rozwiązanie poleceń 6., 7., 15., 19. oraz 27. można było uzyskać po 3 punkty. Za resztę zagadnień można było zdobyć po 1 lub 2 punkty. Dość niska punktacja spowodowana jest długością arkusza. Sami zdający jednak nie narzekają. – Dzięki dużej ilości zadań nieznajomość jakiegoś tematu nie rzutuje na całą pracę. Jeśli nie rozwiąże się czegoś, to przez niską punktację wciąż pozostaje szansa na dobry wynik – stwierdza Bartosz z Opola.

Według sprawozdania CKE największy problem sprawiły zadania związane z budową organizmu człowieka i genetyką. Nawet najłatwiejsze polecenia z tego zakresu okazały się trudne. Uczniowie wciąż nie opanowali rozpoznawania struktur oraz funkcji poszczególnych narządów. Zadanie 1. z nabłonkiem migawkowym poprawnie rozwiązało tylko 16 proc. zdających. Zadania 24. oraz 27. pokazały, że również terminologia jest dla maturzystów czymś obcym. Nieliczni podjęli się stosowania genetycznych pojęć. W opinii samej młodzieży przerosły ich zagadnienia związane z człowiekiem. – Wielu odpowiedzi nie byłam pewna. Źródła w prawdzie sporo mi mogły, ale spodziewałam się na tej maturze dużo łatwiejszych treści – ocenia Monika z Morąga.

Dużo lepiej wypadły zadania opisowe. Według sprawozdania uczniowie dobrze radzili sobie z problemem dziedziczenia oraz związkami chemicznymi. Wskaźnik łatwości zadań związanych z krzyżówkami oraz wskazaniem enzymów przekroczył 0,70. Według maturzystów najłatwiejsze okazały się polecenia, w których należało dokonać analizy.  – Uważam, że do banalnych należy zaliczyć te zadania, w których na podstawie źródła należało dokonać oceny problemu. Dzięki temu można było w łatwy sposób zdobyć punkty i wykazać się swoją znajomością tematu – zauważa Martyna z Olsztyna.

Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

Zobacz odpowiedzi online:

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook