Matura 2013 matematyka rozszerzona odpowiedzi (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 – matematyka poziom rozszerzony – odpowiedzi do arkuszy

Arkusz dla poziomu rozszerzonego (czas trwania egzaminu 180 minut) zawierał 12 zadań otwartych, które badały przede wszystkim umiejętność poprawnego interpretowania tekstu matematycznego, analizowania sytuacji problemowych i podawania do nich opisu matematycznego oraz argumentowania i prowadzenia matematycznego rozumowania. Za rozwiązanie zadań zdający mógł otrzymać 50 pkt.

Zadania 1., 4. oraz 5. okazały się proste oraz uzyskały odpowiednio moce różnicujące 0,75, 0,76, 0,71. Potwierdza to słuszność zastosowania tych zadań w arkuszu. Na uwagę zasługuje efekt zastosowania zadania 2., które dotyczyło uzasadnienia pewnej własności geometrycznej. Dowodzenie matematyczne nie jest mocną strona maturzystów. W tym zadaniu uzyskano łatwość 0,42. Jest to bardzo wysoki i pozytywny wskaźnik dla zadań tego typu. Najtrudniejsze okazało się zadanie dotyczące kombinatoryki (łatwość 0,19).

Zadanie 10., które dotyczyło sprawdzenia umiejętności posługiwania się własnościami miarowymi ostrosłupa, uzyskało łatwość 0,30. Dla zadań dotyczących stereometrii na poziomie rozszerzonym jest to sytuacja typowa.

Zadania zastosowane w arkuszu dotyczyły dużego zakresu treści matematycznych. Pozwoliło to dobrze sprawdzić umiejętności matematyczne na poziomie rozszerzonym.

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook